Itt az EU új határozata: Elérkezett a hagyományos hűtők és légkondicionálók korának vége, és megérkezik az új alternatíva!


A jelenlegi hűtő- és légkondicionáló rendszerek technológiája több mint egy évszázada áll a rendelkezésünkre, és bár az évtizedek során többször is megpróbálták őket környezetkímélőbbé tenni, a környezeti terhelésük továbbra is aggasztó. A készülékek működéséhez szükséges hűtőközegek közül sok olyan vegyületet tartalmaz, amelyek sok esetben jelentősebb károkat okozhatnak, mint a szén-dioxid – egyes anyagok akár ezerszeres üvegházhatást is előidézhetnek. Európai kutatók azonban új, fenntarthatóbb alternatívákat dolgoztak ki, amelyek reményeink szerint csökkenthetik a környezeti lábnyomunkat.

Bár a legrosszabb környezeti hatású gázok már tiltólistára kerültek, a helyettesítő hidrofluor-karbonok (HFC-k) sem váltották be a hozzájuk fűzött elvárásokat. Az Európai Bizottság most egy új, fenntarthatóbb megoldás keresésére irányítja a kutatások figyelmét: a cél, hogy ezek a káros anyagok fokozatosan eltűnjenek, és helyettük természetes, biztonságos alternatívák, mint például az ammónia, izobután vagy akár egy teljesen új technológiai megoldás lépjenek színre - tájékoztat az Üzletem.hu.

Egy izgalmas új kutatási irányt képvisel Jaka Tušek és csapata a Ljubljanai Egyetem keretein belül. Fejlesztésük az elasztokalorikus hűtési technológia köré épül, amely lehetővé teszi, hogy elkerüljük a mérgező vagy gyúlékony hűtőközegek használatát. A hűtési folyamat különleges fémcsöveken, például nitinolon keresztül valósul meg: ezek az anyagok mechanikai igénybevétel hatására felmelegszenek, majd a terhelés megszűnésével ismét lehűlnek. Ez a módszer nemcsak biztonságos és környezetbarát, hanem potenciálisan még hatékonyabb is lehet a jelenleg elterjedt technológiáknál, habár még a fejlesztés fázisában tart.

A technológiai fejlődés jelenlegi állapotában a maximális hatékonyság mindössze 15%-ot ér el, míg a hagyományos rendszerek 20-30%-os teljesítménnyel büszkélkedhetnek. Azonban, mivel alig egy évtizede indultak meg a kutatások, a szakértők optimisták, és számos lehetőséget látnak a további fejlődésre. A fejlesztések az EU támogatásával megvalósuló E-CO-HEAT projekt keretében folynak, és a cél 2026-ra elérni a tervezett eredményeket. Tušek csapata több európai partnert – köztük ír, német és olasz intézményeket – bevonva dolgozik egy innovatív légkondicionáló kifejlesztésén, amely a környezetbarát technológiát követi. A projekt neve: SMACool.

Az Európai Unió törekvése, hogy a nagymértékű energiafogyasztással járó hűtési megoldások fenntarthatóbb irányba fejlődjenek, szoros kapcsolatban áll a Zöld Megállapodás keretében kidolgozott fűtési és hűtési stratégiával. Ennek oka világos: a hűtési rendszerek jelenleg a globális villamosenergia-felhasználás körülbelül 10%-át teszik ki, és a klímaváltozás következtében ez az arány várhatóan tovább emelkedik.

Related posts