Itt van a forradalmi, többcsomópontos magyar kvantum alapú titkosítóhálózat!


Az eszközök üzemeltetéséről és a kvantumkommunikáció során megosztott kulcsok hagyományos titkosítóeszközökkel történő felhasználásáról is gyűjtöttek tapasztalatokat

Ezt a mérföldkövet egy különleges kutatói és ipari együttműködés révén sikerült megvalósítani. Az AdvaNet Magyarország, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Magyar Telekom és a Netvisor szakértői közösen létrehozták Magyarország első olyan kvantumkulcsszétosztó teszthálózatát, amely több csomóponttal és kulcsmenedzsment nélkül működik.

A kvantumszámítógépek gyors ütemű előretörése komoly kihívás elé állítja a meglévő titkosítási rendszereket, így elengedhetetlen, hogy időben lépjünk. A kvantum kulcsmegosztás (QKD) kiemelkedő megoldást kínál erre az új helyzetre, hiszen a fizikai alapú biztonsága révén megbízható védelmet biztosít a titkosításhoz szükséges kulcsok átvitele során.

Április 22-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán a résztvevő szervezetek bemutatták az első hazai sikeres kvantumkommunikációs demonstráció mögötti folyamatokat. "Az utóbbi években számos figyelemre méltó eredmény született a kvantumkommunikáció terén, és egyre több kísérlet zajlik hazánkban. Különösen jelentős előrelépés, hogy most már kereskedelmi forgalomban elérhető eszközök révén sikerült megvalósítani Magyarországon az első több csomópontos, kvantum-alapú titkosítóhálózatot. 2025 a kvantumkutatás és a kvantumtechnológia nemzetközi éve lesz, így külön öröm, hogy idén sikerült ezt a fontos kísérletet végrehajtani" – nyilatkozta Imre Sándor, a kar dékánja.

Ha valakit mélyebben is foglalkoztat, hogy mi zajlik egy ilyen innovatív rendszerben, érdemes tudnia, hogy a hálózat három fontos pontja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem I. épületében található kvantumkommunikációs laboratórium, a Budapest-Kelenföldi távközlési központ, valamint Székesfehérvár. A kísérlet célja, hogy kvantumkommunikáció révén oszthassanak meg titkos kulcsokat különböző csomópontok között. Ezt a kulcsot pedig a hagyományos távközlési rendszerek titkosításának megerősítésére használják.

A hálózat három különálló rétegre van bontva. Az alsó szinten Toshiba kvantumkulcsszétosztó eszközök működnek, amelyek minden egyes szakaszon, például a BME-Kelenföld és a Kelenföld-Székesfehérvár vonalakon, egy-egy titkos kulcsot osztanak meg. A középső rétegben elhelyezkedő szerverek felelnek a kulcsok kezeléséért, lehetővé téve ezzel a titkosítást a két szélső csomópont között. A legfelső szinten, Székesfehérváron és a BME laboratóriumában, klasszikus WDM (hullámhossz-osztásos optikai átvitel) távközlési eszközök találhatók, amelyek a helyi QKD szerverektől kapott kulcsokkal biztosítják a köztük zajló kommunikáció titkosítását – áll a BME hivatalos hírportálján.

Az eddig főként pont-pont megoldások keretein belül alkalmazott kvantumos kulcsszétosztás most először került kipróbálásra hazánkban egy több csomópontos hálózati környezetben. Ez a kísérlet lehetőséget biztosított arra, hogy felfedezzük a valódi kvantum kulcsszétosztó (QKD) hálózatokhoz elengedhetetlen kulcsmenedzsment funkcióit, miközben értékes tapasztalatokat gyűjtöttünk az eszközök üzemeltetéséről és a kvantumkommunikáció során generált kulcsok hagyományos titkosító rendszerekkel való integrációjáról. Mivel a kvantumos kommunikáció során a bitenkénti közel 1 foton alkalmazása miatt a távolsági határok viszonylag alacsonyak, a hálózatba kapcsolódás és a hatékony kulcsmenedzsment lehetőséget ad arra, hogy ezeket a korlátokat leküzdjük.

Azaz, ha a kiberbűnözők hozzá is jutnának egy kvantumszámítógéphez, az információkhoz akkor sem férhetnének hozzá, mert a QKD-rendszer még ezzel a csúcstechnológiával is feltörhetetlen.

Related posts