Hőségriasztás: Vigyázzunk magunkra és egymásra! | Színes világunk A nyári hőség nemcsak a napfényes pillanatok örömét hozza, hanem komoly kihívásokat is. Ilyenkor különösen fontos, hogy odafigyeljünk saját magunkra, és ne feledkezzünk meg a körülöttünk l


Soha ne felejtsd el, hogy gyermekeket vagy háziállatokat soha ne hagyj parkoló autóban, még egy pillanatra sem! A napfény hatására az autó belső hőmérséklete drámaian, akár 70 Celsius-fokra is megemelkedhet, ami rendkívül veszélyes számukra. A biztonságuk érdekében mindig ügyelj arra, hogy senki ne maradjon egyedül az autóban!

Életbe lépett csütörtökön 0 órakor az országos tisztifőorvos által az ország egész területére kiadott másodfokú hőségriasztás, amely vasárnap éjfélig tart. Az elkövetkező napokban ugyanis a meteorológiai előrejelzés szerint a megszokottnál jóval melegebb időjárásra kell számítani.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, valamint a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közösen adta ki figyelmeztetését, amelyben hangsúlyozták: a tartós hőhullámok komoly megpróbáltatást jelentenek szervezetünk számára. Különösen a kisgyermekek, az idősek, a krónikus betegséggel élők és a várandós nők vannak veszélyben. Kérik, hogy legyünk figyelemmel egymásra, és különösen támogassuk azokat, akik egyedül élnek, idősek, vagy mozgásukban korlátozottak.

Igyunk a megszokottnál több folyadékot A víz, a tea, a cukormentes, szénsavmentes italok fogyasztását javasolják, de jó választás lehet a paradicsomlé, a joghurt, a kefir vagy egy tál hűsítő leves is. Érdemes kerülni viszont az alkoholt, a koffein tartalmú italokat és a cukros üdítőket, mert ezek tovább fokozhatják a dehidratációt

- fogalmazták meg.

A szabadban való tartózkodás során érdemes világos, légies, természetes szálakból készült öltözetet választani. Ne feledkezzünk meg egy széles karimájú kalapról és napszemüvegről sem, hogy megóvjuk a bőrünket a nap káros hatásaitól. Fontos, hogy a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krém használatáról se hanyagoljunk el, és ne felejtsünk el többször is langyos vízzel zuhanyozni, hogy friss és hidratált maradjon a bőrünk.

Fontos, hogy mindenki kiemelt figyelmet fordítson a gyógyszerek tárolására! Még azokat a készítményeket is, amelyek nem igényelnek hűtést, érdemes hűvös, árnyékos helyen tartani. A meleg, napsütötte környezetben a gyógyszerek hatékonysága csökkenhet, ezért érdemes gondoskodni arról, hogy megfelelő körülmények között tároljuk őket.

- figyelmeztettek.

Szakértők hangsúlyozták, hogy a kánikulában rendkívül fontos, hogy kisgyermekeket senki ne vigyen sétálni, és mindenképpen árnyékos helyen tartózkodjanak. Emellett elengedhetetlen, hogy soha ne hagyjanak gyerekeket vagy háziállatokat egy parkoló autóban, még egy rövid időre sem, mivel a napfény hatására az autó belső hőmérséklete akár 70 Celsius-fokra is felkúszhat. Arra kérik az embereket, hogy amennyiben ilyen helyzetet észlelnek, azonnal értesítsék a 112-es segélyhívót.

Ha légkondicionálót használunk, ne állítsuk a hőmérsékletet 27 fok alá, és időnként kapcsoljuk ki, hogy elkerüljük az ízületi panaszokat. Akinek nincs lehetősége otthon klimatizált környezetben pihenni, az a katasztrófavédelem weboldalán megtalálhatja azoknak a légkondicionált helyiségeknek a címét, amelyek bárki számára elérhetők

- olvasható a közleményben.

A közlemény hangsúlyozza, hogy a tűzesetek megelőzése érdekében az erdőkben kizárólag a kijelölt tűzrakóhelyeken lehet tüzet gyújtani, és ezt csak abban az esetben szabad megtenni, ha az adott vármegyében nincs érvényben tűzgyújtási tilalom. A rendkívüli meleg miatt még azokon a helyeken is, ahol az önkormányzat engedélyezi a kerti zöldhulladék elégetését, nem ajánlott a tűzgyújtás. Ezen kívül kiemelték, hogy grillezés vagy bográcsozás során a tüzet egy pillanatra sem szabad felügyelet nélkül hagyni, hiszen ez komoly veszélyforrást jelenthet.

A jövő csütörtökön napfényes időjárásra számíthatunk, amelyet fátyolfelhők díszítenek. Azonban a fölénk érkező szaharai por miatt a napsütés intenzitása kissé csökkenhet. A nappali hőmérséklet 31 és 35 fok között alakul, tehát érdemes felkészülni a melegre! (MTI)

Related posts