Horror, szégyen, botrány - egy kézilabdanemzet teljes összeomlása küszöbön áll. A sportág, amely egykor büszkeségünket jelentette, most a szégyen falának árnyékában vergődik. A rajongók szívében feszülő csalódottság és düh keveredik, ahogy a múlt dicsőség


A lengyel férfikézilabdázás történetének egyik fényes időszaka 2004-től kezdődött, amikor Bogdan Wenta vette át a csapat irányítását. Wenta, aki korábban lengyel és német válogatott játékos volt, olyan kiváló tehetségekkel dolgozhatott együtt, mint a legendás kapus, Sławomir Szmal. Mellette olyan játékosok fémjelezték a csapatot, mint Karol Bielecki, Mariusz Jurasik, valamint a Lijewski fivérek, Marcin és Krzysztof, továbbá a Jurecki testvérek, Bartosz és Michal. Ez a kiváló összetétel lehetővé tette, hogy Lengyelország kiemelkedő teljesítményeket nyújtson a nemzetközi porondon.

A csapat 2007-ben világbajnoki ezüstöt, két évvel később vb-bronzot nyert, 2010-ben Eb-elődöntőt játszhatott, de még Wenta távozását követően Talant Dujshebaev is felmutathatott egy olimpiai elődöntőt Rióban.

A válogatott számára a zuhanás új fejezetet nyitott, hiszen a 2017-es franciaországi világbajnokságra érkezve egy rendkívül erős csoportban kellett megmérettetniük magukat. A későbbi döntős franciák, a norvégok, az oroszok, sőt, még a brazilok is megálljt parancsoltak nekik, így a szomorú végkimenetel az Elnök-kupában a 17. helyezést hozta számukra.

Azóta Piotr Przybecki és Patryk Rombel is elmaradt a várakozásoktól, így 2023-ban a legendás jobbátlövő, Marcin Lijewski lépett a vezető szerepbe. Az olimpiai szereplés elmaradása mellett csupán egy 16. helyezést tudtak felmutatni az Európa-bajnokságon.

Ezek után nem is várt sokat a közvélemény az idei vébétől, de amit kapott, az Bud Spencer pofonözönével ért fel.

A keret láttán azonban nem tűnt annyira kilátástalannak a szituáció: a BL-szereplő Kielce és Plock mellett olyan labdarúgók is pályára léptek, akik korábban a Paris Saint-Germain, a Schaffhausen, valamint a Bundesliga élvonalából és másodosztályából érkeztek.

A csapat a németek ellen 35-28-as vereséget szenvedett el, majd a csehekkel 19-19-es döntetlent játszott, végül pedig Svájc ellen 30-28-as eredménnyel zárta a csoportot, így az utolsó helyen végzett. Azonban, amikor gyengébb ellenfelekkel találkozott, megmutatta igazi erejét: az Elnök-kupában Algériát 38-32-re, Kuvaitot 42-32-re, míg Guineát 40-28-ra győzte le.

A 25. helyért zajló összecsapás során a csapat rendkívül gyenge teljesítményt nyújtott, és a félidőben 13-11-es hátrányban volt. Azonban a második félidőben sikerült feljavítaniuk, és a mérkőzés végén 21-21-es döntetlent játszottak az Egyesült Államok ellen. A végső győzelmet a hetesek döntötték el, ahol 3-1-re diadalmaskodtak.

"Szégyenteljes szag" - fogalmazott tudósításában a Fakt, amely hangsúlyozta, hogy a felek eddig ötször mérkőztek meg egymással, és minden alkalommal Lengyelország diadalmaskodott. Így a rendes játékidőben elért döntetlen egyértelműen kínos fiaskónak számít.

Egy szétszakadt válogatott képe tárult elém, ahol a csapatszellem teljesen hiányzik. Sehol egy erős vezető, aki bátorító szavakkal ébresztené fel a fiúkat. Mindig is az volt a védjegyünk, hogy a pályán a lelkünket is beleadjuk, most viszont mintha minden eltűnt volna.

- jelentette ki a korábbi kiváló beállós, Artur Siódmiak.

Ha mindez nem lett volna elegendő, még egy újabb botrány is feszültséget szült, hiszen a keret legtapasztaltabb játékosa, a 177-szeres válogatott, 33 éves beállós, aki a Paris Saint-Germain színeiben játszik, Kamil Syprzak, váratlanul otthagyta a csapatot a vébé során.

A Lengyel Kézilabda Szövetség hivatalosan is bejelentette, hogy fegyelmi intézkedések várnak a játékosra. Eközben azonban napvilágot látott, hogy Syprzak sérüléssel küzd, így egyébként sem lépett volna pályára. Szombat este a játékos nyilvánosságra hozott egy közleményt, amelyben kifejtette, hogy klubja kérte a lengyel szövetséget és a válogatott stábját, hogy amennyiben már nem számítanak rá, engedjék el az edzőtáborból.

A kézilabdázó állítólag beszélt erről a dologról a csapat többi tagjával és Marcin Lijewski kapitánnyal, és cáfolta, hogy bárkit is cserben hagyott volna. Csak azt felejtette el közölni, hogy Lijewski nem egyezett bele a távozásába...

A lengyel női válogatott egykori kiemelkedő játékosa, Iwona Niedzwiedz, aki jelenleg az MKS Kalisz sportigazgatójaként tevékenykedik, határozott véleményt fogalmazott meg: szerinte ilyen szintű játékosnak már nincs helye a nemzeti csapatban.

"Sportigazgatóként és egykori kézilabdázóként számomra a legfontosabb szempont, hogy a csapaton belül a jó legyen a hangulat. Nyílt titok, hogy Syprzak még csak el sem búcsúzott a társaitól. Egyszerűen összepakolt, és visszament Párizsba.

Related posts