Hogyan navigálj a fekvőrendőrökön? Ezzel a módszerrel garantáltan megóvhatod a kocsi alvázát a sérülésektől!


Szívszorító kép tárul elénk a magyar kastély romos falai között: az egykor fenséges épület lassan az idő vasfogának áldozatául esik, és az enyészet árnyéka terjed körülötte.

A fekvőrendőrök, más néven menetdinamikai küszöbök, a közlekedés biztonságának növelésére és a forgalom mérséklésére szolgálnak. Bár a céljuk nemes, sok autós számára nem éppen a legkedveltebb útakadályok, hiszen a helytelen áthaladás következményeként könnyen megsérülhet a jármű alváz, futómű vagy akár a lökhárító is. Azonban ha kellő figyelmet fordítasz a sebességcsökkentőkre és az áthaladás módjára, elkerülheted ezeket a kellemetlenségeket.

A forgalomcsillapító eszközök többféle kivitelben érhetők el, melyek méreteikben és kialakításukban eltérnek. Mindegyikre jellemző, hogy az útburkolatból kiemelkednek nagyjából 5-7 centiméter magasan.

A szabályok szerint ezek az eszközök nem akadályozhatják a megengedett sebességgel történő folyamatos haladást. Fekvőrendőrök telepítését a közút kezelője végzi, ami általában az önkormányzat felelőssége, így ha a helyi lakosok kihelyeztetni, vagy eltávolíttatni szeretnék, akkor az illetékes hatósággal kell felvenni a kapcsolatot.

A fekvőrendőrön való áthaladásnál meghálálja az autó, hogyha pár dologra odafigyelsz. Az első és legfontosabb a sebesség. Ha túl nagy sebességgel halad a bukkanón az ember, az jelentős terhelést ró a jármű futóművére, különösen, ha alacsony építésű autóról van szó, azaz a karosszériája közelebb van a földhöz. Lassítás nélkül az alváz és a lökhárító is károsodhat.

A technika kulcsfontosságú szerepet játszik. Az egyenes, merőleges áthaladás nem a legjobb megoldás; sokkal célszerűbb, ha a járművet enyhén ferde helyzetben irányítjuk. Ily módon először csak az egyik kerék érinti a bukkanót, majd követi a másik. Ideális esetben érdemes fél kerékkel vagy a küszöb szélén átgurulni, így csökkenthetjük a felfordulás kockázatát.

A fokozatos lassítás és gyorsítás segít mérsékelni a járműre nehezedő ütéseket. Érdemes elkerülni a hirtelen mozdulatokat, mivel ezek nem csupán az üzemanyag-fogyasztást emelik meg, hanem a jármű alkatrészeinek terhelését is jelentősen fokozzák.

Ugyanakkor hasznos információk birtokába is juthat az ember egy-egy áthaladás során, mert a bukkanó a már kezdődő kopásokat is jelezheti, például nyikorgás vagy kopogás formájában. Ezek az apró jelek időben figyelmeztetnek, hogy karbantartásra van szükség.

A fekvőrendőrök fő feladata a közlekedésbiztonság fokozása, azonban elengedhetetlen, hogy a járművezetők megfelelő technikákat sajátítsanak el a károsodások elkerülése érdekében. Ha figyelemmel kíséred a sebességkorlátozásokat és óvatosan közelíted meg a fekvőrendőröket, nemcsak autód alvázát és futóművét véded meg, hanem a forgalom biztonságához is hozzájárulsz. A tudatos vezetés segít abban, hogy mindenki biztonságban hazaérjen.

Related posts