A hiúz egy különleges találkozás keretében, bátorságát latba vetve, lecsapott egy 4 méter hosszú pitonra, és leválasztotta annak fejét. Ez az esemény lenyűgöző példa a természet drámai és meglepő pillanataira.

Úgy tűnik, egy vörös hiúznak sikerült elejtenie egy invazív szalagos tigrispitont a floridai Everglades mocsárvidékén - írja a Live Science. A felfedezés azt sugallja, hogy az őshonos ragadozók képesek megtanulni, miként győzhetik le a betolakodókat.
2022 decemberében Ian Bartoszek, a Conservancy of Southwest Florida nevű természetvédelmi szervezet vadbiológusa érdekes felfedezést tett Naples környékén: egy kígyó maradványaira bukkant. Bartoszek és csapata 2013 óta figyelemmel kísérik azokat a hím pitonokat, amelyeket jeladókkal láttak el, hogy az állatok szaporodási időszakában azonosítsák a termékeny nőstényeket. A kutatás célja, hogy ezeknek a nőstényeknek az altatásával és vizsgálatával megakadályozzák az inváziós szalagos tigrispitonok terjedését, amelyek komoly veszélyt jelentenek az őshonos fajokra és az ökoszisztémára.
Azon a decemberi napon a csapat egy 4 méter hosszú, 23,5 kilogrammos példányt követett. A kutatók arra számítottak, hogy a hím egy nőstény társaságában rejtőzik, ehelyett azonban csak az egyed tetemét találták meg.
A Loki nevű lény feje leszakadt, és egy közeli tűleveles halom alá rejtették.
Bartoszek véleménye szerint az eset lenyűgöző és egyben szívszorító volt, hiszen Lokit hat teljes szezonon keresztül alkalmazták a nőstények elcsábítására.
A szakértők azonnal nekiláttak a nyomozásnak, és hamarosan arra a következtetésre jutottak, hogy az elkövető valamilyen macskaféle lehetett, talán egy hiúz vagy egy puma. A helyszínre egy vadkamerát állítottak fel, amely reggel felvett egy hiúzt, amint visszatér a környékre. Ráadásul a boncolás során hiúzkarmokat is felfedeztek a tetemben, ami tovább erősítette a gyanújukat.
A tudósok már régóta tisztában vannak azzal, hogy a behurcolt kígyók képesek elejteni a hiúzokat, de most új információk láttak napvilágot: a pitonok is áldozatul eshetnek a macskaféléknek. Az újabb felfedezések alapján a hiúz, Loki, valószínűleg a mozgásképtelenségét kihasználva támadta meg a kígyót. Az ominózus eset idején éppen hidegfront vonult át, ami lelassította a hidegvérű hüllő reakcióit.
Bartoszek arra számít, hogy a hasonló ragadozási események egyre gyakoribbak lesznek az Evergladesben. A csapat egy későbbi hidegfront után egy másik kígyótetemet is felfedezett, a példánnyal egy fekete medve végezhetett. A szakértők abban bíznak, hogy az őshonos ragadozók idővel megismerik a pitonok sebezhetőségeit, ezzel pedig a helyi ökoszisztéma helyrebillenhet.