Bár a Farkas Bertalan nevét viselő űrközpont egy modern építmény, a konditerem lehetősége is rejtőzik benne.
A projekt eredeti, 3 milliárdos költségvetéséből végül alig 200 millió forint lett, így egy jóval egyszerűbb épületet húztak fel Gyulaházán
A látogatóközpont futurisztikus megjelenésével igencsak elüt a település házaitól: tényleg olyan, mint egy grafitszürke űrállomás.
A kozmoszt megidéző, hangár méretű épület is üres, akár a világűr. Csak egy pult, két kis szekrény, egy ruhafogas és néhány szék látszik odabent az ablakon át. Pedig meglenne a helye a Farkas Bertalan által használt űrkapszulának és minden más látványos űreszköznek a magyar űrrepülés történetéből. Bardi Béla, Gyulaháza polgármestere azonban úgy érzi, cserben hagyták őket.
A projekt kezdetén az volt a célunk, hogy bemutathassuk a magyar űrrepülés lenyűgöző történetét az első magyar űrhajós szülőfalujában. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum korábbi vezetősége ígéretet tett arra, hogy rendelkezésünkre bocsátják Farkas Bertalan űrkapszuláját is. Ám később a fejlesztési miniszter váratlanul átcsoportosította az elnyert támogatásunk egy részét más célokra. Azt állította, hogy csupán átmeneti intézkedésről van szó, és biztosította, hogy a pénzt később visszakapjuk. Végül azonban nem ő maradt a miniszter, és a támogatásunk nyoma veszett - mesélte a község vezetője.
Bár a sajtóban már nyolc évvel ezelőtt felmerült egy ambiciózus, 3 milliárd forintos űrközpont terve, a polgármester most csupán 400 millió forintos fejlesztésről beszél. Az eredeti összegből mindössze 200 millió forint maradt, ami miatt az egész projektet jelentősen le kellett egyszerűsíteni. Így végül egy könnyűszerkezetes épület jött létre néhány berendezési tárggyal, és itt meg is akadt a történet.
A közlekedési múzeum űrrepülés-történeti kiállítása jelenleg zárt dobozokban várakozik, ám a figyelemfelkeltő, látványos elemek más helyszínekre kerültek, így a tárlat értelme megkérdőjeleződött. Ha a nyitásra a közeljövőben nem kerül sor, akkor valószínűleg kénytelenek leszünk az egész csarnokot az uszodához csatolni, és konditermet kialakítani belőle – nyilatkozta a polgármester a Blikknek. Bardi Béla emlékeztetett arra is, hogy Kapu Tibor, Magyarország második űrhajósa, június 25-i indulásával újra reflektorfénybe került az űrutazás kérdése, ami talán új reményt adhat a gyulaházai űrközpont ügyének rendezésére.
Farkas Bertalan, akinek emlékére nevezték el az intézményt, ugyanakkor a türelem fontosságára is felhívja a figyelmet. Az első magyar űrhajós optimistán nyilatkozott arról, hogy Gyulaházán hamarosan űrrepülés-történeti központ fog megnyílni, ahol számos izgalmas dolgot mutathatnak be a látogatóknak. Jelenleg azonban Kapu Tibor indulása minden figyelmet magára vonz, és ez a projekt átalakítja a helyi fókuszt, míg a fővárosban, a Millenárison megrendezett Huniverzum kiállítás is sok érdeklődőt vonz.
- Gyulaháza jövőjének segítése számomra szívügy, és közösen kell dolgoznunk érte. Azonban meg kell értenünk, hogy a jelenlegi űrmisszióm kiemelkedő jelentőségű. Jelenleg a leszálló egységem a Millenárison található, és október 31-ig látogatható. Ezt követően pedig visszatér a szolnoki repülőmúzeumba, a Reptárba, ahol egy ötéves szerződés keretein belül fogom elhelyezni. Ebből az időszakból már másfél év eltelt, és a jövőben el kell döntenem, hogy hol folytassa története. Én Gyulaházát választottam, és mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy ott is kiállíthassuk - nyilatkozta a Blikknek Farkas Bertalan.
Megkerestük Seszták Miklós korábbi fejlesztési minisztert, hogy megtudjuk, továbbra is jónak tartja-e a gyulaházai űrközpont létrehozását, és hogy szerinte volt-e értelme így megépíteni a csarnokot. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy milyen konkrét ígéreteket tett a község vezetésének, azonban eddig nem érkezett válasz a megkeresésünkre.