Hazatért Dániából a kajakpápa, és most elhatározta, hogy forradalmasítja a Párizsban arany nélkül maradt sportágat.


A Magyar Kajak-Kenu Szövetség hivatalos weboldala szerint heten indulnak a kajak szakág szövetségi kapitányi posztjáért. Kiemelkedő jelölt között találjuk Bakó Zoltánt, aki ötszörös világbajnok sportolóként szerzett hírnevet, valamint edzőként a háromszoros olimpiai bajnok norvég, Knut Holman nevéhez fűződik. Mellette Eirik Veras Larsen, valamint a négyszeres olimpiai érmes és háromszoros olimpiai bajnok dán versenyző, Emma Jörgensen mestere is a jelöltek között van. Külön érdekesség, hogy az őszinte és tapasztalt szakember, aki 24 évet töltött Skandináviában, most tér vissza Magyarországra, hogy 73 évesen új életet leheljen a Párizsban érem nélkül maradt sportágba, és forradalmi változásokat hozzon a kajak-kenu világába.

Bakó Zoltán november 11-én ünnepelte a 73. születésnapját, és még mindig fiatalos lendülettel és energiával teli. Tapasztalata páratlan a sportágban, így nem meglepő, hogy Skandináviában „kajakpápának” becézik őt. Élete során rengeteget tett a vízi sportokért, és tudása, valamint lelkesedése példaértékű mindenki számára.

Versenyzői pályafutása során először Csapó Gézával, majd Szabó Istvánnal együtt összesen öt világbajnoki címet szerzett párosban. Az olimpiai aranyérem elérése előtt Montrealban egy súlyos vesekő hátráltatta, míg a moszkvai olimpiára való felkészülés alatt egy kullancs csípése következtében fellépő agyhártyagyulladás szegte kedvét a korán őszülő, lenyűgöző tekintetű sportolónak.

Edzői pályafutása során Bakó számos sikert ért el, amelyeket sorra gyűjtött be. Norvégiában 16 éven át tevékenykedett, ahol Hnut Holmannal közösen három olimpiai aranyérmet nyertek, míg Eirik Veras Larsennel egy második aranyérmet szereztek – ezt már nem Bakó irányítása alatt, hanem a londoni olimpián. Ezt követően Dániába költözött, ahol nyolc éven keresztül edzette és támogatta Emma Jörgensent, aki négy olimpiai érmet és három világbajnoki címet zsebelt be.

Emma azonban a párizsi olimpia után 28 évesen visszavonult, Bakó pedig, lévén gyakorlatilag egyszemélyes a dán kajaksport, hazaköltözött, befejezte tevékenységét a dán szövetség egyetlen fizetett, főállású edzőjeként.

Próbáltam rábeszélni Emmát, hogy vállaljon még egy olimpiai ciklust, akár hagyjon ki egy évet, és töltődjön fel, majd Los Angeles előtt újból aktivizálja magát, de hajthatatlan volt. Dániában nem profik a kajakosok, edzésre csak munka vagy tanulás után van idő, az edzőtáborokat részben maguk a versenyzők fizetik. Emmának nem futja autóra, kerékpárral járt nap mint nap az edzésekre. Ég és föld élsportolónak lenni a dúsgazdag Dániában és a relatíve szegény Magyarországon. Odafent északon világos a képlet: kajakozni magánügy.

Jörgensen kisasszony tehát letette a kajaklapátot és felvette a pemzlit, merthogy 2019 óta szakképzett, mestervizsgával rendelkező szobafestő és mázoló.

Emma visszatért az általa választott szakmába, ami jelentős életszínvonal-emelkedést hozott számára, mivel Dániában hatalmas a kereslet a szobafestők és általában a képzett szakmunkások iránt - folytatta Bakó. - Az emberek többsége egyetemet végzett, és a fizikai munkát sokan elkerülik, így egy ügyes szobafestő, mint Emma, akár húszezer forintos órabérért is dolgozhat.

Bakó ismer egy székelyföldi szobafestő brigádot, amelynek tagjai ingáznak Marosvásárhely és Koppenhága között, és még úgy is meggazdagodtak, hogy alkalmanként ki kell fizetniük a repülőjegy árát.

De vissza a kajakhoz! Bakó hazatérve egy darabig töprengett, mihez kezdjen. Anyagi gondjai nincsenek, Koppenhágában és itthon is van egy lakása, háza, felesége és 18 éves kislánya még odakint lakik, ő maga viszont úgy érezte, rengeteg energia szunnyad még benne. Az sem tántorította el, hogy 2008-ban egyszer már pályázott a magyar kapitányi posztra, de 16 éve 6:5-ös szavazataránnyal alulmaradt Storcz Botonddal szemben.

Elküldtem a pályázatomat a szövetségi kapitányi pozícióra, és csütörtökön részt vettem a szakmai bizottság előtti meghallgatáson. A végső döntést pedig pénteken hozza meg az MKKSZ elnöksége. Különösen értékelem, hogy a folyamat átlátható: a pályázatok nyilvánosak, és bárki számára elérhetők a szövetség hivatalos weboldalán - tette hozzá a szakember.

A kajakos szakág kapitányi pozíciójára a hat évtizedes tapasztalattal bíró, nyelveket beszélő Bakó mellett két olimpiai bajnok is pályázik: Szabó Gabriella, aki háromszoros éremtulajdonos, valamint az egyszeres olimpiai győztes Dombi Rudolf. További jelentkezők között található Makrai Csaba, Simon Miklós, Szabó Gábor, valamint a TV2 népszerű valóságshow-jából, a Nagy Ő-ből ismert Tóth Dávid is.

Imponáló volt, hogy a meghallgatásomon a háromszoros olimpiai bajnok Kovács Katalin is feltett kérdéseket, pedig neki nem is lett volna kötelessége ott lenni az eseményen, de elnökségi tagként kíváncsi volt a pályázókra. Sportágunk jeles alakjai, Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Petrovics Kálmán faggattak, látszott, jóval több puszta formaságnál az aktus.

Bakót meglepte, hogy egy-két, általa vázolt szakmai finomság újdonságként érte a bizottság tagjait.

Amikor arról beszéltem, hogy az 500-as négyes összeállításánál mi Dániában mindig figyelembe vettük a 200-as sprintereket is, ahogy ezt például a németek is teszik, csodálkozva néztek rám. Pedig mindez teljesen logikus, a sprinterek izomtömegére, robbanékonyságára a rajtnál van óriási szükség, az 500-as specialisták pedig akkor következnek, amikor beállnak az utazósebességre - részletezte Bakó.

Ezt ugyan nem mondta ki a messziről jött mester, de érezni lehetett a szavain, szükség lenne egy kis friss fuvallatra, a nemzetközi tapasztalatok felhasználására a némiképp buborékban élő magyar kajaksportnak, és például a dániait jócskán felülmúló anyagi lehetőségek ellenére bátrabban kéne hozzányúlni a fejlett sebességmérő és diagnosztikai eszközök alkalmazásához is.

Gyönyörű, ragyogó a hét párizsi érmünk, de elgondolkodtató, hogy Magyarország ezúttal nem tudott aranyérmet begyűjteni. Az idei olimpián sajnos ez a helyzet állt elő. Talán, ha kapitányként irányíthatnám a csapatot, sikerülne megfordítani ezt a trendet - tette hozzá Bakó.

Aki például magabiztosan állítja, hogy a női szakág kiválóságát és egyéniben a legnagyobb aranyesélyest, a kétszeres olimpiai bajnok Csipes Tamarát sikerülne meggyőznie a pályafutás folytatásáról.

Tami édesapja, Feri, akit mi kajakosok csak Malacnak hívunk, igazán közel áll hozzám, és a lányával is szoros a kapcsolatunk - folytatta a mester. - Meggyőződésem, hogy egy fokozatos, majd az olimpia előtt intenzívebb felkészüléssel simán elvállalhatná a Los Angeles-i szereplést. Persze, megértem, hogy Tami kislánya most kezdi az iskolát, és mint édesanya, neki ott kell lennie, hogy támogassa a gyermeke első lépéseit az új világ felé.

Amikor említem, hogy a sportági zuhanyhíradó információi szerint a lapokat már kiosztották, Bakó csak megvonja a vállát, miközben a háromszoros olimpiai bajnok, Szabó Gabriella, akinek ugyan edzői képesítése és tapasztalata nincs, mégis a szövetségi kapitány szerepére pályázik az MKKSZ vezetősége által.

Related posts