Hátba támadta Ursula Von der Leyen egykori bizalmasa.

A kormány eddig adós maradt az uniós támogatási pályázatok kiírásával, annak ellenére, hogy 2023 végén az Európai Bizottság feloldotta a korlátozásokat. Mostanra azonban egy közelgő határidő várhatóan jelentős pályázati dömpinget indít el, amelyre a kis- és középvállalkozások mellett a nagyobb cégek is jelentkezhetnek. A részleteket június 12-i rendezvényünkön fogjuk bemutatni, ne hagyja ki ezt a lehetőséget!
Michel Barnier, az Európai Bizottság volt brexit-ügyi főtárgyalója élesen bírálta Ursula von der Leyent, a testület jelenlegi elnökét újonnan megjelent visszaemlékezésében. A volt francia miniszter szerint von der Leyen vezetése alatt az uniós intézmény "egy autoriter irányba indult el", és a végrehajtó testületen belül egyre inkább technokrata szerepfelfogás érvényesül a politikai helyett.
Barnier kifejezte azt a nézetét, hogy a jelenlegi elnök "minden fontos döntést egyedül kíván meghozni", miközben a testület egyre inkább figyelmen kívül hagyja a lakosság véleményét.
A Politicónak adott interjújában Barnier kifejezte aggályait a Bizottság döntéshozatali kultúrájával kapcsolatban. Véleménye szerint a kritikus vélemények háttérbe szorulnak, míg a lojalitás elsőbbséget élvez. Emellett hangsúlyozta, hogy a vezetés egy szűk, zárt tanácsadói körre támaszkodik, ami korlátozza a nyitottságot és a változásokra való hajlandóságot.
Bár maga is a konzervatív Európai Néppárt tagja, Barnier elhatárolódik von der Leyen stílusától, és különösen a tőkepiaci unió elakadását, valamint a túlszabályozottságot rója fel az Európai Bizottság előző öt éves ciklusának.
Ugyanakkor elismeri: a járvány és az ukrajnai háború idején az elnök határozottan cselekedett.
A Brexit-tárgyalások végéhez közeledve egy személyes ellentét alakult ki, amely komoly feszültséget szült. Barnier úgy véli, hogy von der Leyen kizárta őt az utolsó, brit kormányfővel folytatott egyeztetésekből. Mivel ő volt az EU tárgyalódelegációjának vezetője évek hosszú során, érthető, hogy csalódottan nyilatkozott: "logikusnak tűnt volna", hogy részt vegyen a döntő pillanatokban. Sajnos azonban ez nem valósult meg, és a távozásakor az Európai Bizottság sem köszönt el tőle.
Úgy érzem, hogy eltérő nézőpontunk van a munka világáról és az emberi kapcsolatok dinamikájáról.
- fogalmazott - tette hozzá.
A kötet -- amely Mit tanultam tőletek (What I Have Learnt from You) címmel jelent meg -- pályafutásának brüsszeli és párizsi szakaszait tárgyalja, köztük rövid, mindössze három hónapos francia miniszterelnöki szerepvállalását is.
A francia médiában egyre gyakrabban említik Barnier nevét, mint a 2027-es elnökválasztás egyik lehetséges aspiránsát, bár a jelenlegi elemzések szerint az esélyei viszonylag alacsonyak.
A könyv kitér arra is, hogy a brexit végjátéka során von der Leyen hajlandó lett volna háttérbe szorítani az európai halászati érdekeket a megállapodás érdekében.
Barnier úgy véli, hogy Emmanuel Macron támogatására volt szüksége ahhoz, hogy a francia elnök vétóval fenyegethesse meg a megállapodást, ha az nem tartalmaz megfelelő halászati feltételeket. Noha kritizálja a döntéshozatali folyamatot, az új EU-Egyesült Királyság megállapodást kedvezően értékeli, kiemelve, hogy az meghosszabbítja az európai halászhajókra vonatkozó kvótákat. "Ez egy átmeneti megoldás, amely a közös érdekeket szolgálja" - tette hozzá Barnier nyilatkozatában.