Kiemelkedő átalakulások várhatóak a családok pénzügyi támogatási rendszerében!


Júliustól jelentősen emelkedik a családi adókedvezmény, ami az elmúlt évek veszteségét ellensúlyozza.

Az utóbbi tíz évben akadtak olyan periódusok, amikor az infláció szinte eltűnt a mindennapjainkból, ám 2021 után alaposan megérezhettük, mit is jelentett ez a korábbi "kényelem". Az idei évben indult be igazán a fogyasztói árak növekedése, amely a következő két évben a tetőfokára hágott.

Az éves áremelkedés így alakult az elmúlt években.

Az inflációs értékek egymásra rakódva összességében 43,3 százalékos áremelkedést jelentenek, ennyivel többe kerül a mindennapi megélhetés most, mint 2022 elején. Eközben azonban a fizetések is jelentősen emelkedtek. A KSH adatai alapján 2022 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó mediánbére 359 311 forint volt. 2025 márciusában ugyanez az összeg már bruttó 550 000 forint volt. Vagyis a mediánbér 53,1 százalékot emelkedett. (Ez a béradat mutatja meg, hogy mennyit keres egy valóban átlagos bérűnek tekinthető munkavállaló.) Ha csak ezt vennénk figyelembe, akkor azt látnánk, hogy a béremelések átlagos tempója tartotta lépést az áremelésekkel.

Még az alkalmazottak esetében is igaz azonban, hogy a háztartás elkölthető jövedelme nem csak a bruttó béren múlik. Nagyon lényeges ebből a szempontból a családi pótlék és az igénybe vehető családi adókedvezmény összegének alakulása. A családi pótlék összege lassan már két évtizede változatlan, hamarosan nagykorú lesz az a gyereke, aki akkor született, amikor utoljára emelték az összegén. Ebből fakadóan ez már teljesen elértéktelenedett.

A második Orbán-kormány ahelyett, hogy más intézkedéseket hozott volna, bevezette a családi adókedvezményt. Ez az intézkedés kezdetben jelentős támogatást nyújtott, de csupán azok számára volt előnyös, akik rendelkeztek adóköteles jövedelemmel. A juttatás mértéke is a jövedelem nagyságától függött: minél magasabb volt a bevétel, annál többet lehetett a kedvezmény révén nyerni. Azonban az infláció folyamatosan csökkentette a családi adókedvezmény reális értékét, és különösen 2021-től kezdődően ez a jelenség drámai mértékben felgyorsult.

A Bankmonitor szakértői három különböző család élethelyzetének alakulását elemezték egy példaszámítás során. Az elemzés során arra a premisszára építettek, hogy a családoknak az alkalmazotti jövedelmükön és a családi pótlékon kívül nem állt rendelkezésükre más bevételi forrás.

A példánkban egy négytagú családot vizsgálunk, amely két gyermeket és két felnőttet foglal magában. A felnőttek jövedelme a mediánbérhez van igazítva. Az idei márciusi Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett adatok szerint a bruttó mediánbér 550 ezer forint körül mozog. Ennek fényében a család összesített nettó jövedelme, figyelembe véve az adókedvezményeket és a családi pótlékot is, jelenleg 798 100 forintot tesz ki.

2022 elején a két kereső havi jövedelme a mediánbérhez igazodott, ami fejenként 359 311 forintot jelentett. Ennek eredményeként a család nettó bevétele összesen 544 482 forint volt.

Három év alatt a család jövedelme összességében 46,6 százalékkal nőtt. Ez az érték meghaladja az adott időszakban tapasztalt inflációt, viszont elmarad a bruttó mediánbér emelkedésétől. De miért nem tudta a család jövedelme a bruttó mediánbér szintjén növekedni? A helyzet az, hogy a kedvezmény nélküli nettó bér ugyan a bruttó bér növekedésével arányosan emelkedett, ám a családi pótlék és a családi adókedvezmény nem változott, ami csökkentette az elkölthető jövedelem növekedésének ütemét.

Ebben a példában egy olyan édesanya életének kihívásait ismerhetjük meg, aki két gyermekét neveli egyedül. Az anya jövedelme a mediánbér szintjén mozog, amely márciusban bruttó 550 ezer forintot tett ki. Ebből nettó 435 350 forint marad a zsebében.

A 2022 eleji bruttó mediánbér adatai szerint a család nettó bevétele elérte a 308 541 forintot. Ez azt jelenti, hogy a jövedelem ebben az időszakban 41,1%-kal nőtt.

A példában bemutatott, egyedülálló kétgyermekes édesanya a bruttó bérének jelentős növekedése ellenére is nehezebb helyzetben találja magát, mivel a jövedelme nem tart lépést az inflációval.

A harmadik példában egy ötfős család - három gyermek és két felnőtt - életkörülményeit elemezték a szakértők. A felnőttek a mediánbérnek megfelelően, fejenként bruttó 550 ezer forintot keresnek. A család havi összjövedelme pedig 878 500 forintra rúg.

2022 januárjában a bruttó mediánbér 359 311 forintra rúgott. Amennyiben a pár mindkét tagja ekkora jövedelemmel rendelkezett, akkor havonta nettó 624 882 forint állt rendelkezésükre. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt három évben a fizetésük 40,6%-kal nőtt.

Ez azt jelenti, hogy a nagycsalád elkölthető jövedelmének a vásárlóértéke is csökkent 2022 eleje óta a magas infláció miatt.

A családi adókedvezmény és a családi pótlék mértéke hosszú idő óta stagnál, ami következtében a többgyermekes családok helyzete jelentősen romlott. Az elkölthető jövedelmük vásárlóereje folyamatosan csökkent. E kedvezmények és támogatások révén ezek a családok korábban kedvezőbb anyagi helyzetben voltak, mint az egyedülállók vagy a gyermektelen párok.

Júliustól azonban nagyot változik a helyzet, hiszen ekkortól több adókedvezmény elindulásával együtt a családi adókedvezmény maximális összege 50 százalékkal emelkedik. Így kalkulálva a három család jövedelme az alábbiaknak megfelelően alakul (azt feltételezve, hogy minden más tényező változatlan):

1. Az átlagos négyfős magyar család nettó fizetése havi 20 ezer forinttal emelkedik, az elkölthető nettó jövedelem így havi 818 100 forint lenne, ami a 2022. januári állapothoz képest 50,3 százalékos emelkedést jelent.

2. A két gyermekét egyedül nevelő édesanya nettó fizetése is 20 ezer forinttal emelkedik, így nettó elkölthető jövedelme havi 455 350 forint lenne. Ez bő 3 év alatt 47,6 százalékos emelkedést jelent.

A háromgyermekes nagycsalád nettó jövedelme 49 500 forinttal nőne, ami lehetővé tenné számukra, hogy havi nettó bevételük elérje a 928 000 forintot. Ez az összeg 2022 elejéhez viszonyítva 48,5 százalékos növekedést jelentene.

Az új kedvezmények között kiemelkedő jelentőséggel bír a családi adókedvezmény 50%-os emelkedése, amely elegendő ahhoz, hogy a családok ténylegesen elkölthető jövedelme meghaladja a 2022 eleje óta tapasztalt áremelkedés mértékét. Ez a lépés azonban még mindig nem kompenzálja teljes mértékben a családosok adókedvezmény-veszteségét, hiszen a családi kedvezmény bevezetése óta, már 2022 előtt is jelentős növekedés volt tapasztalható. A helyzet azonban kedvezően alakulhat 2026-ban, amikor újabb 50%-os emelés lép életbe, amely segítségével a hátrányok végre kiegyenlítődhetnek. Ráadásul sok érintett családban már az anyák számára is elérhető a teljes adómentesség.

A jövedelmek alakulását mostantól bárki könnyedén kiszámíthatja, ugyanis elérhetővé vált a családi adókedvezményhez készült új kalkulátor. A Blikk tapasztalata alapján ez az eszköz rendkívül felhasználóbarát és megbízhatóan működik.

Related posts