A turizmus szektora dinamikusan fejlődik, míg az ipari ágazat az Opus Globalnál nehézségekkel küzd.


A bevételek csökkenése mellett az EBITDA jelentős növekedést mutatott az év első három negyedében.

Az Opus Global a 2023-as év első három negyedévében 449 milliárd forintos működési bevételt könyvelhetett el, ami 12 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Ugyanakkor az EBITDA 4 százalékkal, 68 milliárd forintra emelkedett, ezzel új csúcsot döntött, az EBITDA-marzs pedig több mint 2 százalékponttal javult, elérve a 15 százalékot. Az átfogó jövedelem 31,6 milliárd forintra nőtt, ami kedvező év/év összehasonlításban, míg az adózott eredmény a tavalyi év első három negyedévhez képest stagnált.

Az első három negyedév adatai világosan megmutatják, hogy a nehéz gazdasági környezet kihívásainak leküzdéséhez jelentős erőfeszítések szükségesek. Ugyanakkor a költségek hatékony racionalizálásával sikerült eredményeket elérnünk. Érdemes hangsúlyozni, hogy csoportszinten a diverzifikált portfólióra alapozott stratégia sikeresen működik.

- hangsúlyozta Lélfai Koppány, az Opus Global ügyvezetője a beszámoló kapcsán.

Az előző év hasonló időszakához viszonyítva jelentős cégértékesítés vagy akvizíció nem valósult meg, ezért a portfólióban bekövetkező változások nem befolyásolták az eredmények alakulását.

A július és szeptember közötti harmadik negyedévben a vállalat 20%-os bevételcsökkenést tapasztalt.

Az EBITDA kisebb mértékben, 12 százalékkal esett az előző év azonos időszakához képest.

Az EBITDA szintje 1,3 százalékponttal emelkedett az előző évhez viszonyítva, így elérte a 14,1 százalékot.

Az adózott eredmény és az átfogó jövedelem több mint 30 százalékkal csökkent - derül ki a negyedéves gyorsjelentésből.

A rövid lejáratú kötelezettségek jelentősen csökkentek a tavalyi év végéhez képest, míg a pénzeszközökben egy jelentősebb, 25 százalékos visszaesés látszik.

Ezzel párhuzamosan a saját tőkéhez viszonyított eladósodottság szinte változatlan maradt 2021 óta. A nettó hitelállomány és az EBITDA aránya pedig a 2020-2021-es időszakban tapasztalt 9-szeres szintről 5,3-ra csökkent, ha a 12 havi gördülő EBITDA-t vesszük alapul. Ezt a kedvező tendenciát az eredmények folyamatos növekedése segítette elő.

A harmadik negyedév során a négy kulcsfontosságú ágazat közül csupán a turizmus tudott pozitív bevételnövekedést felmutatni.

itt viszont jelentős, közel 17 százalékos volt a növekedés év/év alapon. Mivel az iparágnak viszonylag kicsi a súlya a cégcsoportban, a bevételek mintegy 10 százalékát adja, így nem tudta ellensúlyozni a több üzletág bevételének csökkenését. Az EBITDA szintjén még jelentősebb, 36 százalékos növekedést ért el a vállalat, a július-szeptemberi időszakban 5,5 milliárd forintos EBITDA-t termelt, amivel a második legnagyobb nyereségű üzletág volt és a csoportszintű eredmény negyedét adta. A növekedést a szállodaipar húzta, a vendégéjszakák számának növekedésével együtt, elsősorban a külföldi vendégforgalom dinamikája volt erős.

A legnagyobb bevételt és EBITDA-t generáló ipari termelési szegmens, amely jelentős mértékben az építőipar gyenge konjunktúrájának következménye, a harmadik negyedév során több mint 20 százalékos bevételcsökkenést tapasztalt. Érdekes módon, az EBITDA ezen időszak alatt 1 százalékkal emelkedett. A csoportszintű pénzeszközök csökkenése nagyrészt az ipari termelési ágazat teljesítményének tudható be, de a szegmens likviditása továbbra is kielégítő, hiszen a tagok képesek voltak külső, idegen források igénybevétele nélkül gazdálkodni - derül ki a vállalat legfrissebb gyorsjelentéséből. Az Opus Global a tegnapi piaczárás után bejelentette, hogy portfóliójának optimalizálása érdekében értékesíteni kívánja nehézipari vállalatát, a Wamslert.

A mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor bevétele 19%-kal zsugorodott, miközben az EBITDA 5%-os csökkenést mutatott. 2024 során mindhárom érintett szereplőnél észlelhető volt a bevételek trendjellegű csökkenése, ami nem meglepő, hiszen ez az elmúlt évben elindult alapanyag- és energiaár-konszolidáció természetes következménye – áll a legfrissebb gyorsjelentésben.

Az energetika divízió bevétele 7 százalékkal csökkent, az EBITDA viszont a töredékére esett az egy évvel ezelőtti szintről, az év első kilenc hónapját tekintve azonban jelentős, 50 százalék feletti növekedést könyvelt el a cég.

Az Opus Global részvényei idén 32 százalékot emelkedtek, ma reggel, a nyitást követő percekben kis forgalom mellett kismértékű, 0,4 százalékos mínuszban állnak a papírok.

Related posts