"Ha el akarod kerülni a várólisták végzetes következményeit, érdemes inkább magánrendelésre menned." - A borsodiak véleménye az egészségügyi helyzetről igencsak aggasztó.


Nemrégiben egy különleges kéréssel kerestük meg önöket: szeretnénk, ha megosztanák velünk személyes élményeiket és történeteiket a magyar egészségügyről. Borsod-Abaúj-Zemplén területére kiterjedő felmérésünk célja, hogy feltárjuk az egészségügyi rendszer valós állapotát, és teret adjunk a páciensek hangjának. Az önök tapasztalatai segítenek nekünk abban, hogy jobban megértsük a helyzetet és javítsuk az egészségügyi szolgáltatásokat.

A statisztikai adatokból tudjuk, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van a legtöbb betöltetlen háziorvosi praxis. Az is kiderült már, hogy vannak olyan műtétek, amelyekre több mint egy évet kell várni. A kórházi fertőzések tekintetében ugyan jobban teljesít megyénk, mint az országos átlag, de így is rengeteg a probléma.

Az adatok és a számok mögé szeretnénk látni, ezért kértük a közelmúltban, hogy töltsék ki kérdőívünket, és mondják el, milyen személyes tapasztalataik, történeteik vannak a magyar egészségügyről. A beérkezett kérdőíveket összesítve azt látjuk, hogy szinte minden kitöltő lakóhelyén található háziorvosi ellátás, több mint 86 százalékuk igénybe vette a közegészségügyi szolgáltatást az elmúlt öt évben, tízből kilencen az elmúlt egy évben voltak orvosnál, kórházban pedig - vizsgálat vagy kezelés céljából - több mint felük egy éven belül volt. Az olvasóink kétharmada fél órán belül, negyede pedig egy órán belül el tud jutni a legközelebbi kórházba.

A kérdőívek elemzése során a válaszadók többsége sajnálatos módon negatív élményekről számolt be. A háziorvosi ellátás esetében általában pozitív visszajelzéseket kaptunk, azonban a szakrendelésekhez való hozzáférés komoly problémákat jelent. Sokan tapasztalták, hogy a szakorvosok száma folyamatosan csökken, ami miatt a várakozási idő drámaian megemelkedett, akár hónapokig is elhúzódhat.

"A háziorvoshoz időpontfoglalással, minimális várakozással be tudok jutni. Az ellátás mindig korrekt. A reumatológiai kontrolljaimat fél évente végzem, és az utóbbi években már pontos időpontokra érkezem. Sajnos, így is 2-3 órát kell várakoznom. Az orvos gyakran több órás késéssel kezdi a rendelést. Már 25 éve járok ide, és a helyzet sajnos nem változott. Próbálkoztam más orvoshoz való átkéréssel, de nem fogadtak el."

"Általában pozitív élményeim vannak, azonban a szakorvosi vizsgálatra való várakozás sajnos igencsak hosszadalmas, gyakran 3 óránál kezdődik, de inkább 4-5 órát is igénybe vehet!"

"Szakrendelésre járok félévente kontrollra. Órákat várakozok. Volt úgy, hogy nem tudtam kivárni a sorom, és mindezt egy 5 perces vizsgálatért, mert kb. ennyire alapos a vizsgálat" - fogalmazott egy másik kitöltő.

A doktori gárda nem mutatott túl nagy érdeklődést a gondjaim iránt, de a nővérek valóban rendkívül segítőkészek és kedvesek voltak. Sajnos, sok orvoshoz csak kapcsolatok révén lehet eljutni, mert különben valószínűleg nem foglalkoznának az ember problémáival.

Vannak, akik sokkal kritikusabban látják a helyeztet: "Lepratelep a közegészségügy, ha lehet, csak magánba járok" - írta meg röviden, tömören egyik olvasónk.

"A helyzet siralmas: az infrastruktúra lehangoló, a rendelők állapota katasztrofális, és a mellékhelyiségekről inkább ne is beszéljünk. Előfordul, hogy a mosdóban nincs víz, a szappan és a WC papír pedig már szinte luxusnak számít. A személyzet kimerült, arrogáns és fáradt – ezt megértem, de a betegeknek ez nem lehet mentség. Mindenki csak egy szám: vagy felépül, vagy elvész, és sajnos ez a két véglet dominál. Az emberi élet védelme mintha háttérbe szorult volna."

"A háziorvosi ellátásom teljesen rendben van. Viszont amit az egyik szakrendelőben tapasztalok, az kritikán aluli. Koszos, büdös az épület, teljesen lepukkant. Hónapokat kell várni 5 perces vizsgálatokra. Az orvosok sokszor bunkók és embertelenül bánnak velem. Nőgyógyászaton a ciklus miatt egyáltalán nem mindegy mikor megyek vizsgálatra, ám örülök, ha 2 hónapon belül kapok időpontot, ami nem kívánságműsor. Egy másik miskolci rendelőbe is bejelentkeztem idén többször, de sose kapok időpontot. Most fizethetek harmincezer forintot egy szimpla szűrésre, amit egyébként ÉVENTE el kell végezni. Fogorvos pedig nem fogad, így 55 ezret hagytam ott magánrendelésben, nem beszélve a gyógyszerekről, amik megközelítik a 20 ezer forintot" - fogalmaz egy másik markáns vélemény.

Az ország helyzete igazán aggasztó. Ha valaki el akarja kerülni a súlyos következményeket, kénytelen a magánrendelést választani, míg a TB ellátásra vár. Az emberek egyre inkább kiábrándultak, és a költségek folyamatosan növekednek. A közfinanszírozott egészségügy egyre inkább elhalványul a magánszolgáltatások javára, és sajnos a szokásaink is ezt a tendenciát erősítik. Ez a folyamat pedig nem vezet jóra. A NER vezetői, akiknek a magánkórházai extra állami támogatást kapnak, a helyzet nyertesei, miközben a közpénzekből finanszírozott egészségügyi ellátás egyre inkább elérhetetlenné válik számunkra. Ki tudja, hol fog mindez véget érni?

Akadnak azért pozitívabb vélemények is: "az orvosok, szakdolgozók lelkiismeretesek és hozzáértők. A problémák (várakozás, túlterheltség) a rendszer hibái" - írta az egyik beküldő.

"Talán szerencsésnek mondhatom magam, hiszen az orvosi ellátás terén szerzett tapasztalataim pozitívak. Az orvosok és nővérek kedvesek voltak velem, de az ellátás minősége hagy némi kívánnivalót maga után, és a kórházak színvonala sajnos nem éri el a kívánt mértéket."

A várólisták helyzete igencsak aggasztó, hiszen a kitöltők közül tízből csupán egy fő nem kénytelen várakozni különböző ellátásokra. A betegek fele 1-3 hónapos időszakra számíthat, míg a negyedük esetében ez az idő 1-2 évre is kitolódhat. Sokan arról számoltak be, hogy állapotuk jelentősen romlott a várakozás alatt. "A fájdalmaim egyre elviselhetetlenebbé válnak, és attól tartok, hogy a munkám miatt súlyosan károsodhat az egészségem, amely már a későbbiekben nem lesz műthető. Dolgoznom azonban muszáj, mert nem engedhetem meg magamnak a táppénzt, és a jövedelmem is messze van attól, amit a képesítésem indokolna" - osztotta meg tapasztalatait az egyik érintett.

Olvasóink több mint felével fordult már elő, hogy ha volt is egészségügyi problémája, inkább nem fordult vele orvoshoz. Jellemzően azért, mert sokat kell várniuk az időpontra vagy nem bíznak az orvosokban. "Vártam, hogy magától elmúljon, mert túl nagy tortúra az intézés, vagy drága a magánegészségügy" - írta egy másik kitöltő.

A kérdőívet beküldők háromnegyede vett már igénybe magán egészségügyi ellátást. Leginkább azért, mert ott jobbnak találják az ellátás minőségét, sokára kaptak időpontot az állami egészségügybe, illetve kényelmesebbnek, komfortosabbnak vélik a környezetet. Ugyancsak jellemző válasz, hogy nem bíznak az állami egészségügyben, mert ott nem biztosítják a számukra a szükséges ellátást.

A válaszadóink 56,8 százaléka nő, 43,2 százaléka férfi. 45,8%-uk 65 évnél idősebb, 21,2%-uk 51-64 év közötti, 22%-uk 31-50 év közötti és 11%-uk 18-30 közötti. A kérdőívet kitöltők 58,5%-a Miskolcon él, 17-17%-uk 8000 lakos feletti, illetve 3500-8000 lakos közötti településen.

Személyesen is érdeklődtünk az emberek véleményéről, hogy milyen élményekkel gazdagodtak az egészségügyi rendszerben:

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Related posts