A szocialisták győzelmet arattak, ám ennek ellenére a szélsőjobboldal folytatta előretörését Romániában.


December 1-jén Romániában parlamenti választásokat tartottak, amelyeket a legutóbbi elnökválasztás első fordulójában feltűnően előretörő szélsőjobboldali jelöltek miatt kiemelt érdeklődés övezett. Ezt a jelenséget jól tükrözi, hogy a román kontextusban szokatlanul magas, 52,36 százalékos részvételi arányt regisztráltak, ami utoljára 2004-ben volt ilyen mértékű.

A szavazatok 98 százalékának megszámolása után az alábbi pártok jutottak be a 330 tagú parlament alsóházába:

Az RMDSZ kapcsán a Transtelex kiemeli, hogy a párt 6 százalékot meghaladó teljesítménye az elmúlt húsz év egyik legkiemelkedőbb eredménye lehet.

A 136 fős Szenátusba a következő pártok képviselői nyertek mandátumot:

A jelenlegi kormány, amelyet a Romániát korábban váltógazdaságban vezető PSD és PNL pártok alkottak, most elvesztette parlamenti többségét. Ez a fejlemény már a választások előtt is várható volt, hiszen a két pártnak legalább az USR-t, de talán még az RMDSZ-t is be kellene integrálnia a kormányzati struktúrába. E nélkül ugyanis nehezen biztosítható a szükséges parlamenti támogatás.

Annak ellenére, hogy a pártja kevesebb szavazatot kapott, mint négy éve, Marcel Ciolacu PSD-s miniszterelnök az exit poll eredmények közlése után tartott sajtótájékoztatóján pedig arról beszélt, hogy a választók azt üzenték, bíznak a jelenlegi kormányban és azt szeretnék, hogy folytassák az ország fejlesztését uniós forrásokból, miközben megőrizzék a hagyományaikat és a hitüket.

Ciolacu a választások előtt nem zárkózott el a PSD-PNL-USR koalíció lehetőségétől, azonban az esti események során nem bocsátkozott részletekbe ezzel kapcsolatban.

A PNL már az este folyamán bejelentette, hogy ők hajlandóak részt venni egy kormánykoalícióban, azt azonban ideiglenes elnökük, Ilijan Bolojan leszögezte, hogy a vita alapját az általuk javasolt reformprogramnak kell adnia - a PNL csökkentené mind a parlamentet, mind a kormány nagyságát is

Emiatt hosszú koalíciós tárgyalásokra lehet számítani, hiszen ehhez nagy engedményeket kell tenni, valamint kompromisszumot kötni a balközéptől jobbközépig terjedő pártoknak.

Related posts