Úgy tűnik, Amerika ellenfelei sikeresen megszerezték a Stormbreakert.


Egy amerikai GBU-53/B StormBreaker szárnyas bomba gyakorlatilag érintetlen állapotban zuhant le Jemen területén, miután részt vett az amerikai légierő húszik ellen indított akciójában. Számos szakértői forrás hangsúlyozza, hogy van rá reális lehetőség, hogy ez a fegyver Oroszország vagy Irán szárnyas bombáinak fejlesztéséhez szolgáltasson értékes információkat.

A fel nem robbant amerikai bombát Jemen középső részén, Sabva kormányzóságban fotózták le, a homokba ágyazva. A fényképet a fotók alapján jemeni polgári személyek készítették, akik jó eséllyel kapcsolatban állnak a térséget uraló húszi fegyveresekkel is.

A Eurasian Times legfrissebb hírei szerint:

Jó lehetőség mutatkozik arra, hogy a húszik átadják a bombát Iránnak, vagy esetleg, kisebb valószínűséggel, Oroszországnak. Mindkét ország jelentős tapasztalattal bír az amerikai fegyverek lemásolásában.

A szárnyas bombák korszerű elektronikai célkereső rendszerei, érzékelői és radartechnológiája most olyan országokhoz kerülhet, amelyek gyakorlatilag ellentétes érdekeik vannak az Egyesült Államokkal.

A lap hozzáteszi: az elmúlt években számos modern és szofisztikált amerikai katonai technológiai eszköz került ellenséges államok kezébe, főleg az ukrajnai háború miatt. Ilyen például a Bradley lövészpáncélos, az Abrams harckocsi, illetve a Javelin páncéltörő. Felidézik: egy elfogott amerikai AIM-9X Sidewinder alapján tudták az oroszok kifejleszteni a Vimpel K-13 rakétát, Irán pedig egy lezuhant RQ-170-es katonai drón alapján építette meg a Shahed-191-es lopakodó UAV-t.

A szárnyas bombák fejlesztése napjainkban különösen sürgető kérdéssé vált az orosz-ukrán konfliktus során. Az amerikai JDAM-ek 2023-ban komoly károkat okoztak az orosz haderőnek, míg az orosz oldalról érkező válaszként az UMPK-kittel ellátott régi FAB bombák nehezítették meg az ukrán védelmi erők mindennapjait. Ezek a bombák látszólag nagyon egyszerű konstrukcióval rendelkeznek: egy hagyományos, irányítatlan robbanófej, amelyet szárnyakkal és célkereső rendszerrel láttak el. Érdemes megjegyezni, hogy a célkereső rendszer hatékonysága jelentősen növelhető a modern technológiai vívmányok alkalmazásával.

Related posts