Hogyan hűtsük le magunkat éjjel-nappal? A forró napokban mindannyian vágyunk a felfrissülésre, de nem csak a nappali órákban fontos, hogy megtaláljuk a kényelmes hűsölés módjait. Íme néhány kreatív ötlet, hogy éjjel-nappal üdén érezd magad! 1. **Nappal


A nagyi így tisztította a tükröt vegyszermentesen, fillérekből: úgy csillogott, mint senki másé a faluban

A forróság komoly veszélyt jelent az egészségünkre, még a teljesen egészséges emberek számára is, nem beszélve a krónikus betegekről. A tartósan, heteken át tartó 30 fok feletti nappali hőmérséklet rendkívül megterhelő lehet a szervezet számára, főleg akkor, ha az éjszakák sem hoznak enyhülést a hőségben. Az ilyenkor tapasztalható fáradtság és kimerültség komoly hatással lehet mindennapi életünkre.

A legnagyobb kockázatot a fokozott vízvesztés jelenti, ami viszont a folyadék- és sóháztartás felborulásához vezethet.

Az emberi test zömmel vízből épül fel, ami nem csupán egy egyszerű összetevő, hanem életünk alapköve. A víz szerepe kulcsfontosságú: nélkülözhetetlen a vérkeringés hatékonyságához, befolyásolja a vérnyomás szintjét, és segít a tápanyagok oldódásában, hogy azok könnyen eljussanak a sejtekhez. Emellett a víz hozzájárul ahhoz, hogy testünk hőmérséklete stabil maradjon, ami elengedhetetlen a megfelelő működéshez. Számos más ok is létezik, amiért a víz fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni.

Kánikulában testünknek fokozott erőfeszítést kell tennie a normál hőmérsékletének fenntartásáért, és ezt legfőképpen izzadás révén éri el. Naponta körülbelül 2,4 liter víz távozik a szervezetünkből különböző folyamatok, mint például a verejtékezés, légzés, kiválasztás és emésztés során. Ennek következtében a folyadékigényünk drámaian megnőhet, akár napi három-négy literre is szükség lehet. Rendkívül fontos, hogy pótoljuk az elveszített folyadékot, mert ha a vér besűrűsödik, nehezebben áramlik a hajszálerekhez, ami sejtek oxigénhiányához vezethet. Az oxigénhiány a szívizomsejtek esetében infarktust, míg az agysejtek esetében működési zavarokat, extrém esetben akár sztrókot is okozhat.

Szerencsére a rossz hidratáltság idejében észlelhető. Szárazabb bőr, a száj kiszáradása, a vizelet sötétedése egyaránt arra utal, hogy inni kell. Alapesetben elegendő a tiszta víz, durva izzadás esetén viszont már számolni kell azzal is, hogy a folyadékvesztéssel fontos ásványi anyagok és vízben oldódó vitaminok is távoznak. Erre utal a fejfájás, a gyengeség, a szédülés, álmosság, de az émelygés, a rossz közérzet is. Az úgynevezett elektrolitveszteség még látványosabb tüneteket produkál: fájdalmas izomgörcsöket a végtagokban, olykor bokaduzzadás is megjelenhet. Bármelyik tünet esetén nem szabad késlekedni, a lehető leghamarabb pótolni kell a folyadékot és az ásványi anyagokat is, kálium, a magnézium és a kalcium a legfontosabbak.

Hűtsd le a lelkedet!

Tekerjen egy hideg és nedves törülközőt a nyaka köré

Kedvelt nyári gyümölcseit kissé lehűtve majszold el

Fagyos vízcseppek tánca

Tedd különlegessé a felfrissülést: tölts meg egy szórófejes üveget jégkockákkal, majd élvezd a jeges permet frissítő hatását!

Ha megfogott a nap

Sohase tegyél jeget közvetlenül a bőrödre. Inkább hideg vizet permetezz rá, vagy aloé géllel hűtsd

Fagyasztott kis párna: egy hűsítő érintés a forró nyári napokon!

Mielőtt álomra hajtanád a fejed, helyezd el a kispárnádat egy nejlonzacskóban a fagyasztóban!

Related posts