A legfelsőbb bíróság döntése alapján Trump továbbra is folytathatja a kitoloncolási intézkedéseit.


A testület egyúttal hangsúlyozta, hogy a háborús törvényre hivatkozva deportált külföldi állampolgároknak joguk van a tisztességes eljáráshoz.

Tovább folytathatja a Tren de Aragua venezuelai bűnszervezet feltételezett tagjainak kitoloncolását Donald Trump kormánya - számolt be a BBC. A legfelsőbb bíróság ítélete szerint az elnöknek jogában áll így felhasználni azt a háborús törvényt, amellyel a szokásos eljárást megkerülve deportálhatják egy adott ország állampolgárait az USA-ból, ha az ország hadban áll Amerikával.

A 18. században létrehozott törvény, amelyet utoljára a második világháború során alkalmaztak, most új értelmezést nyert Trump által. Az amerikai elnök úgy fogalmazott, hogy a venezuelai bűnszervezet "irreguláris hadviselést" folytat az Egyesült Államok ellen, így tagjaik deportálhatóak. A bíróság ezt a döntést megerősítette, de hangsúlyozta, hogy a kitoloncoltaknak is joguk van a tisztességes eljáráshoz.

A kitoloncolások kapcsán az Amerikai Polgárjogi Unió (ACLU) jogi lépéseket tett, és a legfelsőbb bírósághoz fordult. A civilek a bíróság döntését sikeresnek értékelték. Az utóbbi hetekben legalább 137 embert deportáltak a vonatkozó törvények alapján, akikről a kormány azt állította, hogy mindannyian bűnszervezetekhez tartoztak. Érdekes módon közülük sokan nem szerepeltek az amerikai bűnügyi nyilvántartásban, családtagjaik pedig azt állítják, hogy tévesen azonosították őket, csupán tetoválásaik alapján, a Tren de Araguához való kapcsolódás miatt.

A testület rámutatott, hogy az ACLU téves utat választott, amikor egy washingtoni bíróság előtt támadta meg a törvényt, ahelyett, hogy Texast célozta volna meg, ahol a kitoloncolásra váró személyeket őrzik. A bírósági döntés ellen három liberális tag és a republikánus Amy Coney Barrett ellenvéleményt fogalmazott meg, amelyben az eljárást jogállami elveket sértő fenyegetésként értékelték.

Donald Trump a döntés hírére saját közösségi platformján fejtette ki véleményét, hangsúlyozva, hogy a legfelsőbb bíróság lépése "megerősítette a jogállamot". Kiemelte, hogy ez a döntés lehetőséget biztosít arra, hogy "az elnök, függetlenül attól, ki tölti be ezt a pozíciót, megóvja a határokat."

Related posts