Lassanként növekszik a pázsitfűfélék és a kora nyári gyomnövények pollenkibocsátása.

A májusi enyhe idő elmúltával emelkedni kezd az allergén virágporok koncentrációja a levegőben, ráadásul a napokban a csalánfélék virágzása is megindul. A meteorológiai előrejelzések alapján ugyan még lehetnek záporok, zivatarok, de már ezek is csak átmenetileg csökkenthetik a pollenterhelést, ezért is fontos a rendszeres fűnyírás, fűkaszálás.
A pázsitfűfélék pollenszórása egyre intenzívebbé válik, míg a tavaszi fák virágzásának időszaka a végéhez közelít, derül ki az Aerobiológiai Monitorozási Hálózat legfrissebb jelentéséből. Ezt a tájékoztatót a Nemzeti Népegészségügyi- és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) juttatta el szerkesztőségünkhöz.
Ahogy már korábban említettük, a szakértők előrejelzései szerint 2025 tavaszán és kora nyarán a levegő pollen szintje jelentősen megemelkedik az átlagoshoz képest. Ennek hátterében elsősorban a klímaváltozás áll, amely következtében a melegebb hónapok késlekedés nélkül érkeznek, így a növények korábban kezdik meg virágzásukat, és ezzel együtt az allergén részecskék kibocsátását is.
Az NNGYK most azt közölte, a májusi esőzések és a lehűlés átmenetileg csökkentették a pollenterhelést, azonban a közelgő melegedés hatására a következő napokban gyorsan nőhet a virágpor mennyisége a levegőben. Az allergiások számára javasolják, hogy kövessék a központ naponta frissülő polleninformációs szolgáltatását, amely az MTVA csatornáin is elérhető, az időjárás-jelentést követően.
A meteorológiai előrejelzések szerint a közeljövőben záporok és zivatarok várhatóak, amelyek csak rövid távú enyhülést nyújthatnak a pollenterhelés szempontjából. A csapadékos időszakot követően azonban ismét melegedés vár ránk, és a pázsitfűfélék virágporának szintje gyors ütemben emelkedni fog.
Az NNGYK legfrissebb tájékoztatása szerint a közelmúltban kezdetét vette a csalánfélék virágzása, amelyek pollenje az ország jelentős részén közepes mennyiségben tapasztalható. Ezen kívül a lórom és az útifű pollenkoncentrációja is növekvő tendenciát mutat. A tavaszi fákkal kapcsolatban azonban csupán néhány faj, mint például a tölgy, az eperfafélék, valamint a fenyőfélék, ciprus- és tiszafafélék virágpora található meg a levegőben, és ezeket kisebb mennyiségben lehet észlelni.
A pollenterhelés csökkentésében a kert- és földtulajdonosok kulcsszerepet játszanak, ezért fontos, hogy figyelmet fordítsanak a környezetük karbantartására. Különösen a fűnyírás és kaszálás időszakában ajánlott, hogy az allergiás tünetekkel küzdők lehetőség szerint kerüljék a szabadban tartózkodást. Ha mégis szükséges kimenniük, érdemes maszkot viselniük a pollen elkerülése érdekében. Ne feledjük azt sem, hogy a zárt terekben is felhalmozódhat a pollen, így a gyakori, nedves törlőkendővel végzett portörlés segíthet csökkenteni a levegőben lévő allergének mennyiségét.
A levegőben szálló kis fehér "pamacsokkal", vagyis a nyárfaszösszel kapcsolatban közölték, azok kellemetlenek lehetnek, azonban fontos tudni, hogy nem tartalmaz allergéneket. Megjegyzik, a klímaberendezésekben és szellőzőkben viszont képes lerakódni, csökkentve azok hatékonyságát. Ezért azt ajánlják, aki teheti halassza június végére a légszűrők cseréjét, mivel akkor a nyárfaszösz szóródása véget ér.