Ferencz Orsolya a Kennedy Űrközpontból: Egy új korszak kapujában állunk!

Kapu Tibor, a magyar űrhajós, a közép-európai idő szerint csütörtökön, június 26-án, dél körül veszi kezdetét a dokkolási folyamat a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). A HUNOR program vezetője a NASA floridai Kennedy Űrközpontjából tett nyilatkozatában az Indexnek kifejtette, hogy a világűr mindig fenntartja a jogot a változtatásokra, így előfordulhat, hogy a tervezett 14 napos misszió befejezése csúszni fog.
"Elképesztően inspiráló a légkör a HUNOR csapatában, mivel történelmi pillanatot élünk át" - nyilatkozta az Indexnek Ferencz Orsolya, aki személyesen felügyeli az Axiom-4 küldetést az Amerikai Egyesült Államokban, amelynek egyik résztvevője Kapu Tibor, a magyar űrhajós. A HUNOR program vezetője hangsúlyozta, hogy hatalmas nemzetközi érdeklődés övezi a kezdeményezést, amely egy széleskörű és gazdag tudományos portfóliót vonultat fel. 31 ország részvételével több mint 60 kísérletet fognak végrehajtani a Nemzetközi Űrállomáson.
A csomag tartalmának körülbelül felét magyar kísérletek teszik ki, és a mindennapi menedzsmentet Kapu Tibor fogja végezni.
- közölte az űrkutató, aki hozzátette: a 30 futó kísérlet mellett még rengeteg projektterv, javaslat érkezett be, amelyek valamiért most nem tudtak bekerülni a programba.
Az Ax-4 küldetés parancsnoka, az amerikai Peggy Whitson (65), az Axiom Space űrhajósa már ötödszörre jár a világűrben. A misszió további tagjai: Shubhanshu Shukla (40) indiai pilóta az Indiai Űrkutatási Hivatal, Sławosz Uznański-Wiśniewski (41) lengyel küldetésspecialista az Európai Űrügynökség (ESA) és a Lengyel Űrkutatásai Hivatal együttműködésében, Kapu Tibor (34) küldetésspecialista pedig a HUNOR (HUNgarian to ORbit) magyar űrhajós program képviseletében repül.
Az űrbeli tevékenységek lenyűgöző sebességgel, 28 ezer kilométer per órás tempóval zajlanak.
Kapu Tibor űrhajója magyar idő szerint csütörtökön dél körül közelíti meg az űrállomást. Kritikus a művelet minden egyes mozzanata: megfelelő szögben kell érkezni a dokkoláshoz és megfelelő sebességgel kell megközelíteni az űrállomást.
A tévé képernyője előtt talán úgy tűnik, hogy az események unalmasan lassan zajlanak, de ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy valójában 28 ezer kilométer/órás sebességgel száguldanak körülöttünk a Föld körül.
- magyarázta Ferencz Orsolya, hozzátéve: bár nagyon sok folyamat már automatizált a hőskorhoz képest, az asztronautáknak precízen kell a közeledést végrehajtaniuk.
Amikor megtörténik a rákapcsolódás, és mindkét oldal, tehát az űrállomás és az űrhajó legénysége is megerősíti, hogy minden rendben, akkor elindulhat az összenyitás. A zsilipeken keresztül össze kell nyitni a két egységet, és amikor ez a folyamat is sikeresen megtörténik, csak ezután tudnak átmenni az űrállomás fedélzetére. Ez a folyamat több órát is igénybe vesz.
Mérnökként több űrkutatási programban is részt vettem már, és elmondhatom, hogy amikor például egy sok éven át épített űreszköz felbocsátása sikeres, azért ott is folynak a könnyek. Az emberes repülés még ennél is emocionálisabb
- fejtette ki a HUNOR program vezetője. Az űrállomáson tartózkodó személyzet tapasztalata szerint az új csapattagok érkezését mindig lelkesedéssel üdvözlik, ezért - tette hozzá mosolyogva - ilyenkor mindenki készül a könnyekre, és előveszi a zsebkendőjét.
"Természetesen az űrhajósok nem igazán hajlamosak a sírásra, már csak azért sem, mert a könnyeik gömbölyű kis cseppekben úszkálnának jobbra-balra az űr ürességében. Inkább a mosolyra szavaznak" - viccelődött Ferencz Orsolya.
A világűr fenntartja a jogot a változásokra.
A misszió tervezése kezdetben két hétre szólt, de előfordult már, hogy a folyamat hosszabb időt vett igénybe. A HUNOR program vezetője megjegyezte: "a világűr fenntartja a változtatás jogát". Eddig számos alkalommal tapasztalhattuk, hogy különböző okokból az indítás időpontját többször is el kellett halasztani.
"Büszke vagyok, hogy a kezdetektől vezethetem a HUNOR programot és a csapatot. Fantasztikus, több száz szakember alkotja ezt a teamet, amelynek nemzetközi szinten is egyre nagyobb az elismertsége" - fogalmazott Ferencz Orsolya.
Mint ahogyan korábban említettük, az Axiom-4 kereskedelmi küldetés négy tagú legénysége szerdán reggel egy SpaceX Crew Dragon űrhajóval indult az űrbe, a Falcon-9 hordozórakéta segítségével. Ez a küldetés a kereskedelmi űrutazás új korszakát hirdeti, és az Axiom Space, a SpaceX, valamint az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) szoros együttműködésével valósul meg.