Felfedezésre került a valaha élt legnagyobb dinoszaurusz, amely a Föld történetének egyik leglenyűgözőbb lényeként vonult be a paleontológia annaléiba.
A kutatók elsőként azt feltételezték, hogy egy másik faj dinoszauruszának kövületeit találták meg. Csak hosszú évtizedek elteltével derült ki, hogy valójában egy egészen új, eddig ismeretlen fajról van szó.
A német tudósok 1914-ben bukkantak rá egy dinoszaurusz fosszíliáinak maradványaira, amelyek azonban a második világháború során, 1944-ben egy bombatámadás következtében megsemmisültek. Nemrégiben azonban kiderült, hogy léteznek fényképek a fosszíliákról, amelyek új megvilágításba helyezik az állatot – derült ki a Live Science által közzétett tanulmányból. Eddig a kutatók azt hitték, hogy ezek a kövületek az impozáns húsevő, Carcharodontosaurus fajhoz tartoznak, amelyet Ernst Stromer német paleontológus azonosított be. A felfedezés új perspektívát nyújt a dinoszauruszok világába, és felveti a kérdést, hogy vajon milyen további titkok rejlenek a múlt földjén.
Abból indult ki, hogy a maradványok megegyeznek egy Algériában feltárt állattal, amelyet csak a fogairól ismertek. Ekkor alkotta meg a Carcharodontosaurus csoportot, amely mindkét fosszíliát magában foglalta. Az 1914-ben talált kövületekről készült képeket nemrég összevetve Stromer leírásaival viszont a kutatóknak egyértelművé vált, hogy azok nem tartoznak a Carcharodontosaurushoz. Észrevették, hogy kiemelkedő szarvai vannak és egy megnagyobbodott elülső agya, amelyek más, bizonyíthatóan Carcharodontosaurushoz köthető fosszíliákból nem voltak megállapíthatóak.
A tanulmányban a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy felfedeztek egy új dinoszauruszfajt, amelyet különleges esetként írtak le. Ezt a fajt Tameryraptor markgrafinak keresztelték el, ami magyarul annyit jelent, hogy „tolvaj a szeretett földről”. A becslések szerint körülbelül tíz méter hosszú lehetett, és Egyiptom területén élt. Érdekesség, hogy a név utal az ország ősi elnevezésére, a Ta-Meryre, ami az „ígéret földje” jelentéssel bír, míg a „raptor” latinul a „tolvaj” fogalmát hordozza. A kutatók véleménye szerint a Tameryraptor markgrafi az egyik legnagyobb szárazföldi ragadozó, amely valaha is a Földön létezett.
Kezdetben kicsit zavarba jöttem, amikor rábukkantunk az új fényképekre, de aztán egyre inkább magával ragadott a dolog. Ahogy egyre mélyebben belemerültünk, úgy egyre több eltérést fedeztünk fel.
- emelte ki Maximilian Kellermann, a BSPG doktori hallgatója.
A kutatás eredményei arra utalnak, hogy a dinoszauruszok valószínűleg jelentős populációban éltek Észak-Afrikában. Azonban ahhoz, hogy pontosabb adatokat nyerjünk erről, további részletes vizsgálatokra van szükség.