A szilveszteri tűzijáték tragikus következményekkel járt külföldön is: Hawaiin felborult egy tortabomba, Hollandiában pedig egy 14 éves fiatal életét vesztette. Berlinben egy utca lakhatatlanná vált, a tűzijátékozás áldozatai pedig nemcsak hazánkban, hane


Idén Szilveszterkor sajnálatos módon két tragikus tűzijáték-baleset történt Magyarországon. Létavértesen egy 34 éves, két gyermek édesapja vesztette életét, míg Üllőn egy 33 éves, szintén kétgyermekes férfi hunyt el. A pirotechnikai eszközök használata sok esetben sérülésekhez vezetett az országban, összesen 18 alkalommal riasztották a mentőszolgálatot különféle kéz-, arc- és szemsérülések miatt.

A szilveszteri ünneplés sokak számára a tűzijátékok és petárdák varázsát jelenti, de idén sajnos több országban is szomorú események árnyékolták be ezt az időszakot. Különösen Németországban volt drámai a helyzet, ahol öt ember vesztette életét pirotechnikai balesetek következtében. Ezek a tragédiák rávilágítanak arra, hogy a pirotechnikai eszközök használata milyen komoly kockázatokkal járhat.

A keletnémet Szászországban tragikus módon két férfi, egy 45 és egy 50 éves, életét vesztette, amikor a kezükben lévő pirotechnikai eszköz felrobbant, éppen a kilövés előtt. Észak-Rajna Vesztfália tartományban egy 24 éves fiatal férfi halt meg, miután egy valószínűleg házi készítésű petárdát gyújtott meg a szántóföldön. A balesetek sorát Brandenburg tartományban egy 21 éves férfi, míg Hamburgban egy 20 éves fiú tragédiája zárja.

A golyós bombák rendkívül nagy robbanóerővel bírnak, amit jól illusztrál, hogy Berlinben öt ember sérült meg, és harminchat lakás vált ideiglenesen lakhatatlanná, miután szilveszterkor valaki felrobbantott közülük egyet. Ezek az eszközök, amelyeket főként nagyszabású rendezvényeken és professzionális tűzijátékoknál használnak, egy pirotechnikai keverékekkel töltött gömbhéjból állnak, melyek a detonáció során látványos fényhatásokat produkálnak.

A golyós bombák tömege változatos, néhány száz grammtól egészen több kilogrammig terjedhet, és lenyűgöző módon akár 300 méteres magasságig is feljuttathatók. Az indítás után először a biztosíték aktiválódik, amely meggyújtja a bombák belsejében található töltetet, ami megrepeszti a burkolatot. Ezt követően már a felfelé ívelő robbanás által keltett fényhatás is megjelenik az égen, amely akár több száz méteres átmérőjű ragyogással büszkélkedhet.

A golyós bombák legveszélyesebb eleme a különleges módon működő biztosíték, amely, bár látszólag hosszú, valójában mindössze egy másodpercen belül aktiválódik.

Related posts