Ezzel a ravasz stratégiával próbálná megbuktatni az ellenzéket a világ legnagyobb demokratikus rendszerében.


Indiában hatalmas felháborodást keltett, hogy Bihar állam körülbelül 80 millió választópolgárának újra regisztrálnia kell a választási névjegyzékbe. A hindu nacionalista kormányzatot azzal gyanúsítják, hogy ezzel a lépéssel szándékosan próbálja gyengíteni az ellenzéki pártokat, miközben a szegényebb társadalmi csoportokat kívánja kiszorítani a szavazás lehetőségéből a közelgő őszi választások előtt.

Az Indiai Választási Bizottság június 24-én közleményt adott ki, amelyben tudatta, hogy Bihar állam közel 80 millió választópolgárának - ami körülbelül megegyezik az Egyesült Királyság teljes lakosságával - július 26-ig újra regisztrálnia kell magát a választási névjegyzékbe. Azok, akik nem teljesítik ezt a kötelezettséget, a bizottság által "gyanús külföldi állampolgárként" lesznek nyilvántartva, és akár börtönbüntetés, vagy kitoloncolás is várhat rájuk.

Bihar, India legnagyobb szegénységben élő állama, ahol a lakosság 38 százaléka analfabéta, és a 86 százalékuknak még érettségije sincs. Kérdéses, hogy ezek az emberek vajon képesek lesznek-e időben és pontosan megoldani a regisztrációhoz szükséges összetett papírmunkát. Az is kétséges, hogy egyáltalán hozzáférnek a szükséges születési anyakönyvi kivonatokhoz. A térségben a születések jelentős része nem kerül bejelentésre a hatóságoknál, így sokan nincsenek nyilvántartva, és nincs hivatalos személyazonosító okmányuk.

Ez egyébként legtöbbször nem abból adódik, hogy az indiaiak nem szeretnének dokumentumokat, hanem abból, hogy a különböző állami szerveknek nincs kapacitása kiosztani ilyeneket.

A szakértők véleménye szerint a lépés egy kiskapu, amely a vitatott "Nemzeti Polgárnyilvántartás" bevezetéséhez vezethet. Ezt a rendszert Narendra Modi miniszterelnök kormánya korábban az illegális bevándorlók azonosítására és kiutasítására javasolta. Ugyanakkor, a fent említett okok miatt Bihar államban gyakorlatilag lehetetlen megkülönböztetni a bevándorlókat a helyben született indiai állampolgároktól. Az utóbbi hetekben több ezer, túlnyomórészt bengáli nyelvet beszélő muszlimot gyűjtöttek össze, és sokukat kiutasították az országból.

A kormányzó Bháratíja Dzsanatá Párt (BJP) kiállt a Választási Bizottság mellett, és hangsúlyozták, hogy az intézkedés szükséges, ugyanis a szomszédos Bangladesből és Mianmarból tömegesen özönlenek be a muszlim bevándorlók. Sőt, azt követelik a választási szervtől, hogy a lépést az egész országra terjesszék ki.

A szakértők figyelmeztetései arra utalnak, hogy mindez súlyos problémákat okozhat az indiai demokrácia jövőjében és a választói jogok érvényesülésében. Az Indiai Nemzeti Kongresszus, az ország legjelentősebb ellenzéki pártja, együttműködésben a bihari Rashtriya Janata Dal (RJD) képviselőivel, munkabeszüntetésre hívta fel a lakosságot Bihar állam fővárosában, Patnában. Rahul Gandhi, az ellenzék vezetője pedig egy jelentős gyűlést is szervezett a hét folyamán, hogy felhívja a figyelmet a kialakult helyzetre.

Ezután az ellenzéki vezetők és civil társadalmi szervezetek csoportos keresettel fordultak az indiai legfelsőbb bírósághoz, kérve a választási hivatal akciójának leállítását.

Bár a Választási Bizottság hivatalosan független testületként működik, a dokumentumok nélküli bevándorlókkal szembeni intézkedései egyértelműen a BJP kormánypárt politikai retorikáját tükrözik.

Amióta tavaly elvesztette parlamenti többségét, és kénytelen volt koalícióra lépni, a Modi miniszterelnök vezette BJP a bevándorlásra alapozta a kommunikációját. A fő üzenetük, hogy a rohingya menekültek és a bangladesi bevándorlók nagyarányú beáramlása Indiába drasztikusan megváltoztatta az ország népességének összetételét.

A párt vezetői, élükön magával Modival, azóta szinte minden regionális választáson, legyen szó Maháráshtráról, Dzshárkhandról vagy Delhiről, ilyen állításokat tettek a rohingya és bangladesi bevándorlók tömegéről. A szóban forgó Bihar államban október-november környékén esedékesek a parlamenti választások, de a kormánypárt - a Választási Bizottság segítségével - már meg is szabta a fő témákat:

A jogszabályok kizárólag indiai állampolgárok számára biztosítják a szavazati jogot. Tavaly decemberben a kormánypárt vezetése állítólagos bizonyítékokat terjesztett elő, amelyek szerint rohingya menekülteket és bangladesi állampolgárokat regisztráltak szavazóként a névjegyzékbe. Most, hogy a Választási Bizottság bevándorlókra hivatkozik, és ennek következtében kezdeményezi a választási névjegyzék aktualizálását - annak ellenére, hogy azt már tavaly frissítették - lényegében elfogadja a kormány állításait, anélkül, hogy bármiféle konkrét bizonyítékot szolgáltatna arról, hogy a múltban állampolgársággal nem rendelkező személyek ténylegesen szavaztak volna.

Bihar, amely India legszegényebb és legelmaradottabb államaként ismert, a muszlim közösség jelentős részének otthont ad. Az állam lakosságának körülbelül 17 százaléka muszlim vallású. Az alacsonyabb jövedelmű csoportok és vallási kisebbségek hagyományosan inkább az ellenzéki pártokra szavaznak, elutasítva a hindu nacionalizmusra és konzervatív értékekre épülő BJP politikáját.

A választási regisztráció elmulasztásának következményei, mint a kitoloncolás vagy a börtönbüntetés, mögött egy még aggasztóbb jelenség rejlik. A hindu nacionalista párt célja ugyanis nem csupán a jogi szankciók alkalmazása, hanem egy átfogóbb terv, amelynek keretében a muszlim közösség egy részének eltávolítására törekednek az államból.

Az utóbbi időszakban számos olyan jogszabályt fogadtak el, amelyek hátrányosan érintik ezt a vallási közösséget. Például a muszlimok számára az állampolgárság megszerzése sokkal lassabb folyamat, mint más vallási csoportok esetében. Ahogyan korábbi cikkünkben is említettük, az indiai hatóságok több ezer állítólagos bangladesit kényszerítettek arra, hogy fegyveres kényszerítéssel térjenek vissza Bangladesbe.

A hatóságokat azzal vádolják, hogy jogellenesen jártak el, sietve hajtották végre a deportálásukat, ráadásul indiai állampolgárokat is kitoloncoltak.

Related posts