Az idei tavasz különösen hűvösre sikeredett, ami mögött több tényező is áll. A meteorológiai jelenségek és a klímaváltozás hatásai egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a megszokott, meleg időjárás helyett sokkal hűvösebb napokkal találkozhatunk. Ez a jelens


Sokan panaszkodnak, miközben 2025. május közepén kabátban indulnak munkába, vagy éppen elhalasztják a tavaszi kirándulásaikat. Az idei tavasz valóban jóval hűvösebb, mint a tavalyi volt. A jelenség okait az ELTE Meteorológiai Tanszékének szakértői vizsgálták meg a Másfélfok legfrissebb cikkében.

Az utóbbi két hét hűvös időjárása igazán szokatlan élmény lehet, különösen a tavalyi májusi meleghez viszonyítva. Fontos azonban észben tartani, hogy 2024 tavasza az eddigi legmelegebb volt 1901 óta. A jelenlegi klímaátlagot tekintve azonban a mostani tavasz nem tekinthető kifejezetten hidegnek; sőt, hazánkban 0,7 Celsius-fokkal a megszokott átlag fölött alakultak a hőmérsékletek.

Globálisan az idei év május közepéig a mérések történetében a második legmelegebb időszakot éljük. Izlandon, május közepén, például egy szokatlanul magas, 26 Celsius-fokos hőmérsékletet regisztráltak. Ennek a különleges jelenségnek, akárcsak a hazai viszonylatban tapasztalható hűvös májusi időjárásnak, valószínűleg a klímaváltozás és az északi félteke magaslégköri poláris örvényének gyengülése állhat a hátterében.

Ez az örvény jelentős hatással bír a polárfrontra, amely elválasztja az egyenlítő meleg levegőjét a sarki hideg légáramlatoktól a téli hónapokban. Az örvény gyengülésével a polárfront délebbre mozdult el, így Magyarország a "meleg" zónából a "hideg" zónába került. Ezek a gyengülések egyre gyakoribbá válnak, ami szoros összefüggésben áll a klímaváltozással. A jelenség hátterében az áll, hogy a sarkvidékek melegedése sokkal gyorsabb, míg a trópusi területek hőmérséklete fokozatosabban emelkedik.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem beszélhetünk felmelegedésről. Magyarországon az elmúlt néhány évtized leforgása alatt a nyár és a tavasz hossza 25-25 nappal nőtt meg. A nyár bő egy héttel korábban kezdődik és több mint két héttel kitolódott szeptemberre is, miközben a tél egyre rövidebb, a hideg évszak hossza mostanra kevesebb mint felére csökkent.

Related posts