Íme, az év legkiemelkedőbb filmjeinek második része a 2024-es felhozatalból! Fedezd fel velünk a mozi világának legizgalmasabb alkotásait, amelyek felejthetetlen élményekkel gazdagítják az évet!


A Joker megérkezett, lenyűgözött, majd a végén mégis elbukott. Zendaya pedig megmutatta, hogy valóban egy igazi filmsztár. A Micsoda nő realista feldolgozása is terítékre került, míg Demi Moore teljesen új oldalát tárta fel. Éves összeállításunkban olyan fikciós nagyjátékfilmeket gyűjtöttünk össze, amelyek idén debütáltak a hazai mozikban vagy a nevesebb streaming szolgáltatók repertoárjában.

Thelonious 'Monk' Ellison, a kissé fensőbbséges író, belefárad abba, hogy az irodalmi világ csupán egyetlen, megszokott témát vár el a fekete szerzőktől. Dühében, álnéven, egy paródia regényt ír, amely a divatos gettótörténeteket célozza meg, és ezzel görbe tükröt tart a mainstream elvárások elé. Ám a váratlan fordulat az, hogy senki sem ismeri fel a könyv parodisztikus szándékát, és az általa kreált fiktív karakter hirtelen az irodalmi élet új csillagává válik. Ez a maró és rendkívül okos szatíra a cinizmus végtelen tartalékait mozgósítva, szórakoztatóan mutatja be a társadalmi elvárások abszurditását és a művészet világának iróniáját.

Ahol megnézheted: a mozikban

Az írek az utóbbi években komoly küzdelmet folytatnak a nyelvük fennmaradásáért és azért, hogy megállítsák azt, hogy a nemzetükön teljesen eluralkodjon az angol nyelv. Ezért is volt meghatározó pillanat az első ír nyelvű rapbanda, a Kneecap megalakulása, akik a régi nyelvet használták modern, a fiatalokhoz is elérő módon. A film érdekessége, hogy a Kneecap tagjait a Kneecap tagjai alakítják. De hogy miért érdekes ez Magyarországról nézve? Mert pimasz, mert vicces, mert stílusos és mert piszkosul menő.

Miután Tim Burton karrierjét a Disney a földbe állította, a rendező most visszatért ahhoz a stúdióhoz, ami a korai sikerei fölött bábáskodott. A Warner égisze alatt készült Beetlejuice Beetlejuice ettől még őrült ötletnek tűnt, hiszen kit érdekelhet 2024-ben egy 1988-as film folytatása? Kiderült, hogy meglepően sokakat. A túlvilág vicces oldala még viccesebb lett, mint 26 éve volt: gegparádé haláli humorral.

Fedezd fel, hol élvezheted: Netflix!

A Netflix válasza a Prime Video óriási népszerűségére a Reacher című sorozat. A történet középpontjában egy tapasztalt katona áll, aki mindössze annyit szeretne, hogy kiszabadítsa unokatestvérét a börtönből. A helyzet azonban hamar bonyolulttá válik, amikor a váltságdíjjal a zsebében a rendőrségi igazolásnál váratlanul letartóztatják. Ezt követően elindul a harc Terry Richmond (akit az akciófilmek világában Aaron Pierre alakít) és a helyi hatalom, a kiskirály rendőrfőnök között. A sorozat XXI. századi Rambóként mutatkozik be, remek ízléssel megvalósítva a klasszikus akciót.

Fedezd fel, hol élvezheted: Netflix!

Képzelj el egy tanárt, aki a szabadidejében titkos bérgyilkosnak álcázza magát, s közben a rendőrség mindenkit letartóztat, aki megpróbálja őt felbérelni. A történet annyira abszurd, hogy szinte hihetetlen, de valójában igaz! Richard Linklater és Glen Powell csak annyit csavartak a cselekményen, hogy a film hőse, az álcázott bérgyilkos, beleszeret az egyik megbízójába, ami váratlan és izgalmas bonyodalmakhoz vezet. Ez a szellemes fekete komédia bűnügyi elemekkel telített, tele van perzselő erotikával és meglepő fordulatokkal, amik garantáltan lekötik a néző figyelmét.

Itt találod a megtekintés lehetőségét: Max.

Míg 2019-ben a Joker az év meglepetéssikere volt, idén a Joker folytatása lett az év meglepetésbukása. Todd Phillips rendező szánt szándékkal ment szembe az első rész sok rajongójával, ezúttal világosan megmutatva, hogy az ő Jokere nem a bűn sötét hercege, nem valamiféle antihős, csak egy szánalmas nyomorék, aki elkövetett néhány gyilkosságot. Az új szemszög sokaknál kiverte a biztosítékot. A Joker: Kétszemélyes téboly egy váratlanul bátor, meglepő folytatás, amiről néhány év múlva úgy fogunk beszélni, hogy "2024-ben miért nem látták az emberek, hogy ez a film mennyire jó?"

Ahol felfedezheted: Cinego

A Moszkva téren a kilencvenes évek európai vonatjegy-hamisítós ügye csupán egy mellékszál volt, de Csáki László hosszú évek munkájával készült animációs dokumentumfilmje (!) már a középpontba állítja ezt a témát. A Kék Pelikan nemcsak magyar Ocean's Eleven-hez hasonlító balhémozi, hanem ennél sokkal több: a film legfőbb erénye, hogy karakterei valóban élnek és lélegeznek. A kilencvenes évek hangulatát olyan részletességgel idézi meg, hogy a néző szinte úgy érzi, visszarepült a gyerekkorába. Az alkotás nem csupán nosztalgikus emlékeket ébreszt, hanem egy világot teremt, amely tele van életerővel és valósággal.

Itt találod a megtekintés lehetőségét: Max.

Ha már Clint Eastwoodot méltattam a korának tükrében, akkor George Miller sem maradhat ki a sorból. 79 évesen is lenyűgöző dinamikával és látványossággal teremt akciójeleneteket, amiket kevesen tudnak felülmúlni. A Furiosa nem csupán egy újabb Mad Max film, hanem a Mad Max univerzumban játszódó, A harag útja előzménye, amely egy őrületes, epikus száguldásra invitál a sivatagi tájakon át, ahol a győzelem kulcsa a benzin és a fegyverek fölötti hatalom. Anya Taylor-Joy pedig akcióhősként is megállja a helyét, elsőrangú teljesítményt nyújtva.

Itt találod a megtekintés lehetőségét: Max.

Leon és barátja, Felix azért indulnak el a családjuk által kölcsönzött erdei víkendházba, hogy zavartalanul kreatív munkába kezdjenek. Ám a várva várt nyugalom már az érkezésük pillanatában szertefoszlik: a házban egy másik vendég, Nadja, máris ott tartózkodik, és a környéket sújtó erdőtűz hírei is egyre aggasztóbbá válnak. A "Tűzvörös égbolt" egy szellemes, sötét humorral átszőtt film, amely egy íróról szól, aki annyira elmerül a saját gondolataiban, hogy szinte észre sem veszi a körülötte zajló eseményeket. Amikor végre felfedezi a valóságot, talán már késő bármit is tenni.

Fedezd fel itt: Prime Video!

Mi történik, ha a szenvedély és a vonzalom versenyszellemmel párosul? A Challengers erről egy szerelmi háromszögbe ágyazva mesél olyan ellenállhatatlan dinamikával és könnyed eleganciával, hogy megemeljük a nem létező kalapunkat Luca Guadagnino előtt. Végre itt a bizonyíték, hogy Zendaya egy valódi mozicsillag: ahogy a két fiút magába bolondítja a hotelszobába, azt tanítani kéne.

Ahol felfedezheted: Cinego

Készült már film a magyar vécés néniről, de az ő élete cseppet sem volt idilli. Ezzel szemben a japán Hirajama olyan zen nyugalommal takarítja Tokió nyilvános vécéit, mintha ez lenne a világ legcsodálatosabb hivatása. Helyzete nem csupán azért irigylésre méltó, mert Tokió vécéi meglepően tiszták, hanem mert egy karaktertanulmányt is nyújt egy férfiról, aki megtanulta észrevenni az élet apró szépségeit és örömeit. Hirajama története visszahozza az életkedved, még akkor is, ha a szemében egy kis szomorúság bujkál. Ő az, aki a legbanálisabb feladatokban is képes megtalálni a szépséget, és aki emlékeztet minket arra, hogy a boldogság gyakran a legegyszerűbb dolgokban rejlik.

Fedezd fel a SkyShowtime világát, ahol számtalan izgalmas tartalom vár rád!

Sajnos az utóbbi évek legjobb karácsonyi filmjét nálunk csak februárban mutatták be a mozik, viszont most végre akkor nézhetjük meg/újra, amikor kell: karácsonykor. A hetvenes években játszódó és azt stílusában is megidéző mozi egy bentlakásos iskolában játszódik, ahol egy tanárnak az a kellemetlen munka jut, hogy istápolja az ünnepekben azokat a srácokat, akik valamiért nem tudnak hazautazni a karácsonyi szünetben. Paul Giamatti mogorva arckifejezések mögé rejti a nagy szívét, Dominic Sessa pedig az év nagy felfedezettje.

Itt találod a megtekintés lehetőségét: Max.

Az emberek gyakran hajlamosak önmagukat megtéveszteni, de amit ebben a filmben tapasztalhatunk, az már az önbecsapás egy egészen új dimenziója. A Höss család egy látszólag idilli életet alakít ki egy gyönyörű családi házban, ám a valóság sötét árnyéka ott lebeg a közvetlen közelükben: Auschwitz haláltábora működik a szomszédban. A család jóléte a rabszolgaként kényszerített zsidók munkájára épül, akiknek sorsa a legtragikusabb formában fonódik össze Hössék "boldogságával". Sokan még azt is képesek hinni, hogy az a folyó, amelybe a hamvakat engedik, boldog pillanatok színhelye lehet.

Ahol felfedezheted: A filmszínházak világában.

A cím már önmagában is figyelemfelkeltő: ez a német film valóban a kripták sötét humorával operál. Matthias Glasner író-rendező saját családjának történetéből merített ihletet, és merészen ütköztet sötét témákat. Az időskori szenilitás, az elmagányosodás, az alkoholizmus, az öngyilkosság, a kötődési nehézségek és a nyomor számos formája mind megjelenik a film vásznán. Ám a film nem csupán a komorságra épít: a humor, a váratlan fordulatok és a szokatlan narratíva révén képes arra, hogy a három órás játékidő minden egyes perce valóságos élvezetté váljon.

Itt találod a megtekintés lehetőségét: Max., Cinego

Előfordult már veled, hogy váratlanul összefutottál egy régi, nagy szerelmeddel és a találkozás hatására eljátszottál a gondolattal, hogy mi lett volna, ha együtt maradtok? Nagyjából egy hasonló gondolatkísérletet jár körbe az Előző életek, csak itt a történetnek még az is extra súlyt ad, hogy a két egykori szerelmest egy fél világ választja el egymástól. Bár mindketten Dél-Koreában nevelkedtek, Nora kamaszként Amerikába költözött. De mi történik, ha ők ketten évtizedek múltán újra találkoznak? Ritka az olyan mozi, ami egyszerre hat a szívre és az agyra. Az Előző életeknek sikerül.

Képzeld el, hogy egy vietnámi rendező varázslatos filmet alkot a francia gasztronómia világáról, melynek középpontjában egy szerelmespár áll. Ők nemcsak egymás iránti szenvedélyüket élik meg, hanem a kulináris élvezetek iránti elkötelezettségüket is. Ez a film olyan, mint egy ízekkel teli kaland, ahol a főzés és a sütés folyamata olyan drámai és izgalmas, mintha egy feszültséggel teli akciófilmet néznénk. Juliette Binoche pedig újra megcsillogtatja tehetségét, bizonyítva, hogy a francia mozi ikonjának címét nem véletlenül érdemelte ki.

Ahol felfedezheted: A filmszínházak világában.

Mi lenne, ha a Micsoda nő című filmből eltüntetnénk a klasszikus hollywoodi kliséket? Sean Baker Cannes-ban Arany Pálmával díjazott alkotása, az Anora éppen erre a kérdésre ad választ: egy őrült, pörgős, sokszínű és végső soron szomorú történetet mesél el. A film középpontjában egy sztriptíztáncosnő, Anora áll, akinek szívét egy orosz oligarcha elkényeztetett fia hódítja meg. Az álmok városában, Las Vegasban kötött házasságuk azonban nem tetszik a fiatalember szüleinek, akik mindent megtesznek, hogy megakadályozzák a frigyet. Ez a szenvedélyes szerelem három felvonásban bontakozik ki, tele váratlan fordulatokkal és mély érzelmekkel.

Ahol felfedezheted: A filmszínházak világában.

Ez a film egy igazi szupergusztustalan testhorror, amely úgy hozta vissza Demi Moore-t a Hollywoodi karrierje mélyéről, hogy közben Oscar-díjas esélyes beszélgetések középpontjába került. A francia rendező, Coralie Fargeat, pontosan tudta, mit akar: bár a Universal stúdió nem támogatta a filmje befejezését, ő nem hagyta magát megfélemlíteni. Inkább új irányt vett, hogy megvalósíthassa az eredeti, meglehetősen őrült elképzeléseit. Még soha senki nem mutatta be ennyire bizarr és undorító formában, hogy mennyire félünk az öregedéstől.

Ahol megnézheted: Disney+

A görög filmes géniusz, Jorgosz Lantimosz, újra megcsillanthatta tehetségét legújabb alkotásában, amelyben kedvenc színésznője, Emma Stone kapta a főszerepet. Stone egy felnőtt testbe zárt kisbabát alakít, aki egy különleges felnövési folyamaton megy keresztül. Ez a sajátos Frankenstein-ihlette történet nem csupán szórakoztató, hanem mélyen beszél a nők egyenjogúságáról és függetlenségéről is. Lantimosz ügyesen egyensúlyozik a komoly témák és a vizuális élmények között, így a film nemcsak gondolatébresztő, hanem szórakoztató módon tálalja a legmagasabb szintű eszméket. Az elképesztő képi világ és a briliáns koncepciók révén a nézők könnyedén elmerülhetnek a történet mélységeiben, anélkül hogy a mondanivaló túlzottan didaktikus lenne.

Itt találod a megtekintés lehetőségét: Max., Cinego

A tavasz egyik legnagyobb csalódása számomra az volt, hogy az év egyik legérdekesebb filmje alig néhány moziban debütált, érdemi reklámkampány nélkül, és szinte varázsütésre eltűnt a műsorról. Pedig Pascal Plante alkotása olyan remekművekkel állítható párba, mint a Hetedik vagy A bárányok hallgatnak. Igen, ez a film is a sorozatgyilkosos témát járja körül, de egészen más megközelítésből, mint elődei. Egy különös karaktertanulmányt kínál egy szokatlan "hős" szemszögéből, aki egy sorozatgyilkos iránti megszállottságával küzd. Olyan, mintha a Taxisofőr ikonikus Travis Bickle-je a XXI. század húszas éveiben női testbe született volna.

Related posts