Energiaválság közeleg? A brit miniszterelnök csúcstalálkozót hívott össze!

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök ezen a héten kétnapos csúcstalálkozót rendez, amelyen részt vesz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint az Egyesült Államok, Japán, Franciaország, Németország és India miniszterei, illetve számos energetikai vállalat vezetője. A megbeszélés célja, hogy megvitassák, hogyan biztosítható a stabil energiaellátás a volatilis globális piacon.
Fatih Birol, az IEA főigazgatója, aki a brit kormány partnerségével vezette a csúcstalálkozó megszervezését, hangsúlyozta, hogy az...
Az ukrajnai háború hozta tapasztalatokat és tanulságokat még mindig nem értettük meg maradéktalanul.
Az orosz vezetékes gáz európai kiesése és az alternatív energiaforrások utáni kapkodás ellenére Birol szerint az energiabiztonság "három aranyszabálya" továbbra is érvényes:
Az energiaforrások sokszínűsítése, a politikai stabilitás biztosítása a vállalatok hosszú távú befektetéseihez, valamint a nemzetközi együttműködés erősítése kiemelt fontosságú.
Európa továbbra is kiszolgáltatott helyzetben van az importált gázforrásokkal szemben. A kontinensen az energiatámogatások és a szabályozások jelentős mértékben eltérnek egymástól, miközben az Egyesült Államokban is hasonló átalakulások zajlanak. Donald Trump volt amerikai elnök kereskedelmi háborúja valószínűleg nem fogja erősíteni, hanem inkább gyengíteni az együttműködési lehetőségeket.
Birol szerint a kereskedelmi háború "bizonytalanságot okozott, amely egy ideig befolyásolni fogja az olaj és gáz iránti keresletet". Közben az energiaellátást fenyegető kockázatok egyre sokasodnak, beleértve az európai és közel-keleti háborúkat, a szélsőséges időjárást, a tenger alatti kábelek elleni támadásokat, a kibertámadásokat és egyebeket.
A csúcstalálkozón képviseltetik magukat a fosszilis üzemanyagok piacán meghatározó szereplők, mint a Shell, BP, ExxonMobil, TotalEnergies, Eni és Equinor, továbbá a megújuló energia területén élen járó vállalatok, például az Orsted és a Vestas. Emellett a közműszolgáltatók, mint az EDF, Enel, Octopus és Iberdrola is jelen lesznek, hogy megvitassák a jövő energetikai kihívásait és lehetőségeit.
Elemzésünk során mind a hagyományos energiahálózatok biztonsági kockázatait, mint például az olaj- és gázellátás megszakadását, mind pedig az új kihívásokat, mint az ellátási láncok zavarai és a létfontosságú ásványi anyagok hiányát alaposan áttekintjük.
"Legyen különleges a mondanivalód!" - javasolta Birol.
Kína távolléte: "Kínát meghívtuk, de sajnos nem tudták a meghívást elfogadni," nyilatkozta Birol. "Reméljük, hogy mindenki ott lesz az asztalnál, de a résztvevő országok a globális GDP háromnegyedét képviselik, ami véleményem szerint igazán jelentős."