Megkezdődött Orbán Balázs doktori értekezletének izgalmas eseménye.


Molinóval várták Baranyi Krisztináék a doktori védésre érkező Orbán Balázst az ELTE előtt, emlékeztetve a legutóbbi botrányára.

Orbán Balázs disszertációja körüli helyzet sem mentes a vitáktól: Rácz András, a dolgozatot alaposan megvizsgáló szakember, azt állítja, hogy Orbán plágiumot vétett, amikor számos oldalnyi, megfelelő hivatkozás nélkül átvéve írt be szövegeket a disszertációjába. A részletek később kerülnek napvilágra, de a védés iránti érdeklődés olyan mértékű volt, hogy a résztvevőket két külön terembe kellett elosztani. A videós közvetítés pedig egy másik épületben zajlik.

A bírálóbizottság elnöke, Hoffmann István, megerősítette, hogy a nyilvános védés akadálytalanul folytatódhat, így a program hivatalosan is megkezdődött.

Orbán Balázs egy dinamikus 20 perces előadást tart magyar nyelven, amelyet követően egy 10 perces részben külföldi nyelven is megszólítja a hallgatóságot. Kifejezte örömét, hogy disszertációjának témája ennyire felkeltette az érdeklődést, és fontosnak tartja, hogy a közönség ennyire elkötelezett a téma iránt.

Többek véleményét figyelembe véve, Rácz András, egy elismert egyetemi tanár és Oroszország-szakértő, alaposan megvizsgálta Orbán Balázs doktori disszertációját és annak összefoglalóját, a tézisfüzetet. Egy plágiumkereső szoftver segítségével sikerült kideríteniük, hogy...

A tézisfüzet a dokumentum adatai alapján részben legalábbis Árpási Botond gépén készült, és Orbán Balázs épp úton volt Dunaszerdahelyre, mikor arra rámentettek a gépen. A disszertáció egy korábbi verziója, a munkahelyi vitára bocsátott dokumentum egy másik gépen készült.

Rácz András múlt pénteken megjegyezte, hogy a disszertációjának egyik hipotézise nem lehet Orbán Balázs kizárólagos hozzájárulása, mivel az egy közösen írt cikkből, az Árpásival együttműködve született. Ezen kívül az öt esettanulmány közül kettő szintén közös munka eredménye.

A disszertációban és a tézisfüzetben nem található hivatkozás erre a cikkre, így Rácz véleménye alapján Orbán Balázs plágiumot követett el. Egyes egyetemi oktatók úgy vélik, hogy ez önplágiumnak minősül, ami szintén súlyos szabálytalanság, ám Rácz ezzel nem ért egyet.

A közösen jegyzett cikk a felhasznált irodalomban sem szerepel, más Orbán Balázs cikket viszont feltüntetett hivatkozásként, azt, ami "Az Alaptörvény mint értékközvetítő dokumentum" címmel jelent meg egy ünnepi tanulmánykötetben. A disszertációban vannak hosszú, magyarázó lábjegyzetek is, ahol néha feltűnt, hogy a kiemelés tőle, OB-től származik.

Az ELTE több körben kommunikált az ügyről, a többi között azt írták, ők nem találtak plágiumra utaló jelet. Rácz szerint ez úgy fordulhatott elő, hogy mikor lefuttatták a szöveget, a program kimutatta az egyezést a közösen jegyzett cikkre, az ELTE viszont nem ellenőrizte, hogy megvan-e a hivatkozás.

Az ELTE múlt héten Rácz megállapításaival kapcsolatban azt írta, "a dolgozat vizsgálatát és értékelését a doktori eljárásban kirendelt bírálóbizottság végzi, a doktorjelölt teljesítette a nyilvános védésre bocsátás feltételeit. A bizottság végső döntését a dolgozat minőségét, a hivatkozásokat, vagy esetleges hiányukat, továbbá a jelöltnek a nyilvános védésen elhangzó kérdésekre adott válaszait egyenként és összességében értékelve fogja meghozni."

Orbán Balázst többször kerestük, de azzal hárított, hogy a védése után nyilatkozik. Ezt mondta akkor is, mikor bement az ELTE ÁJK épületébe.

Related posts