A magyar ipar egyszerre tapasztalt visszaesést, ugyanakkor három éve nem látott kedvező adatokat is felmutatott.


A magyar ipar termelése a második egymást követő hónapban mutatott növekedést, ami utoljára 2022 nyarán történt meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken nyilvánosságra hozott áprilisi gyorsjelentése alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest 5 százalékos csökkenést mutatott, míg a munkanaphatással kiigazított adatok szerint ez az érték 2,3 százalék. Azonban az idei márciusi termelést 1,5 százalékkal felülmúlta. Márciusban mindössze 0,1 százalékos növekedést regisztráltak.

A jelenlegi havi 1,5 százalékos alapú növekedés mellett már előfordultak jelentősebb kiugrások is, mint például tavaly októberben, amikor a növekedés elérte az 1,9 százalékot. Azonban az, hogy két egymást követő hónapban is tapasztaljunk növekedést, legutóbb 2022 nyarán volt jellemző. Akkor a június és július hónapokban mindkettő 0,2 százalékos bővülést mutatott, amit augusztusi stagnálás követett, majd szeptemberben ismét egy 1,7 százalékos növekedést láthattunk havi szinten.

Éves szinten azonban továbbra is megfigyelhető a csökkenő tendencia, amely 2022 decemberétől kezdődően, mindössze 2024 februárjában tapasztalt egyetlen hónapos eltéréssel, folytatódik. Minden hónapban az ipari termelés alulmúlja az előző év azonos időszakának teljesítményét. Ezért, bár a legfrissebb adatok kedvezőbbek, az ipari termelés még mindig jelentős távolságra van a 2021-es év átlagos teljesítményétől.

Bár a jelenlegi 2,3 százalékos visszaesés még viszonylag kedvezőnek tekinthető, érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt egy évben csupán egyszer, mégpedig tavaly novemberben tapasztaltunk ennél kisebb csökkenést. Összességében az ipari termelés az idei év első négy hónapjában 4,5 százalékkal maradt el a 2024-es év azonos időszakától. Ez a tendencia azonban aggasztó: tavaly az első négy hónapban csupán 1,7 százalékos visszaesést regisztráltunk a 2023-as év első harmadához viszonyítva.

Az ipari KSH-adatot az Erste elemzője, Nagy János úgy értékelte: "a kilátások meglehetősen vegyesek: legnagyobb exportpartnerünk, Németország jól kezdte az évet, de a vámháború eszkalálódása óta erőteljesen apadni látszik az optimizmus. Kína ritkaföldfémekre vonatkozó exportkorlátozása már jelentős fennakadásokat okoz az európai termelési láncokban. Ezzel együtt a német feldolgozóipari rendelések alakulása alapvetően a ciklikus pozíció fokozatos javulását jelzi: kérdés, hogy ebből mennyit tudnak profitálni a hazai szereplők".

Related posts