A munkanélküliek számára Magyarországon egyre nagyobb kihívást jelent az álláskeresés.

A 15-74 éves korosztály foglalkoztatottainak száma a 2025. január-március közötti három hónap átlagában minimális emelkedést mutatott az előző év hasonló időszakához viszonyítva, miközben a munkanélküliek száma enyhe csökkenést regisztrált – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből. Ezek a tendenciák szorosan illeszkednek az év első negyedévére jellemző szokásos mintázathoz. Az év kezdetén ugyanis a szezonális mezőgazdasági és építőipari tevékenységek még nem veszik kezdetüket, ezért a statisztikák nem mutatnak jelentős mozgásokat, inkább stagnálást jeleznek.
Az első negyedévben a foglalkoztatottak létszáma 4,692 millió főre emelkedett, ami szinte teljesen megegyezik a tavalyi év azonos időszakának 4,690 milliós adatával. 2023 január és március között a hazai elsődleges munkaerőpiacon 4,525 millió ember dolgozott, míg a közfoglalkoztatottak száma 65 ezer, a külföldön dolgozók létszáma pedig 102 ezer főt tett ki a hivatalos statisztikák szerint.
A munkanélküliek száma párhuzamosan 14 ezer fővel csökkent, így összesen 213 ezer munkanélküli van az országban, ami 4,3%-os munkanélküliségi rátát eredményez. A férfiak körében 116 ezer, míg a nőknél 97 ezer főt regisztráltak munkanélküliként. A férfiak esetében a munkanélküliségi ráta 4,5%-ra emelkedett, ami 0,4 százalékponttal kevesebb, mint az előző év hasonló időszakában mért adat. A nők munkanélküliségi rátája viszont szinte változatlan maradt, és 4,2%-ot mutatott.
A KSH szerint tovább nőtt a munkakeresés átlagos időtartama, ez 13,1 hónap volt január-márciusban. Egy hónappal ezelőtt még 12,6 hónapos időtartamot mért a hivatal, egy évvel ezelőtt pedig mindössze 8,9 hónap volt.
A munkanélküliek 41,8 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, miközben 37 százalékuk már legalább egy éve nem talált munkát. Utóbbiak aránya egy évvel ezelőtt még csak 33 százalék volt, ami szintén a munkanélküliek egyre nehezebb helyzetére utal álláskeresőként.