Donald Trump nem ismer könyörületet, tizenkét különböző ország állampolgárait zárta ki az Egyesült Államok területéről.


Donald Trump szerda este, a biztonsági kockázatokra hivatkozva, aláírta a rendeletet, amely több ország állampolgárainak beutazását tiltaná meg az Egyesült Államokba. A tilalom június 9-én lép életbe. A rendelet teljes mértékben érinti tizenkét ország állampolgárait, köztük Afganisztánt, Csádot, Egyenlítői-Guineát, Eritreát, Haitit, Iránt, Jement, a Kongói Köztársaságot, Líbiát, Mianmart, Szomáliát és Szudánt. További hét ország, mint például Burundi, Kuba, Laosz, Sierra Leone, Togo, Türkmenisztán és Venezuela, részleges korlátozások alá esik - számolt be róla a CNN.

A rendelet alól kivétel alá esnek a törvényesen állandó lakosként az Egyesült Államokban élők, a meglévő vízummal rendelkezők és azon személyek számára, akiknek beutazása az Egyesült Államok nemzeti érdekeit szolgálja.

A Fehér Ház egyik hivatalnoka nyilatkozott arról, hogy az amerikai elnök a coloradói Boulderben bekövetkezett antiszemita incidens hatására hozta meg végső döntését az aláírás ügyében. Noha már korábban is mérlegelte a lépést, a vasárnapi események sürgetővé tették a döntést. Washingtonban úgy vélik, hogy ezzel a lépéssel egy kampányígéret válik valóra, amelynek célja, hogy "megvédje az amerikai állampolgárokat a veszélyes külföldi tényezőktől, akik az Egyesült Államokba érkezve ártani szándékoznak nekünk".

Donald Trump egy szerdán közösségi oldalán posztolt videóban azt mondta, hogy a beutazási tilalom újabb országokkal egészülhet ki, ahogy "fenyegetések jelennek meg világszerte".

"A lista folyamatosan frissíthető a lényeges fejlemények tükrében. Ugyanakkor új országok is bekerülhetnek a megfigyelés alá, ahogy a globális fenyegetések változnak. Azonban határozottan kijelentjük, hogy nem engedjük be azokat, akik rossz szándékkal érkeznek, és semmi sem fog megakadályozni minket abban, hogy megőrizzük Amerika biztonságát" - nyilatkozta az elnök.

A szerdai bejelentés Donald Trump hivatalba lépését követően öt hónappal történt, és már az első napon kiadott egy utasítást, amelyben arra kérte kormányának tagjait, beleértve a külügyminisztert is, hogy készítsenek egy listát azokról az országokról. Ezek az országok olyan mértékű átvilágítási és szűrési hiányosságokkal rendelkeznek, hogy ez indokolttá teszi az onnan érkező állampolgárok befogadásának részleges vagy teljes felfüggesztését.

Az amerikai elnök már az első ciklusában hét, túlnyomórészt muszlimok által lakott ország állampolgárait zárta ki, ám ezt a lépést bírósági úton megkérdőjelezték. Joe Biden hivatali ideje alatt pedig sikerült ezt a döntést érvényteleníteni.

Related posts