Donald Trump megüzent Európának, miközben a forint gúnyosan huncut mosollyal reagált.


A forint a héten megőrizte stabilitását: míg a dollárral szemben jelentős erősödést mutatott, szeptember óta először sikerült 355 alá is benéznie, addig az euróval szemben viszonylag szűk sávban, körülbelül 403 környékén mozgott. A dollár gyengülését nemzetközi tényezők alakították, míg az euró erősödését kedvező európai gazdasági adatok támasztották alá, ami korlátozta a forint mozgásterét. A hét végén Donald Trump bejelentése, amely szerint 50 százalékos vámot kíván bevezetni az európai termékekre, feszültséget keltett a piacon, de a forint ennek ellenére meglepően stabilan viselkedett.

A hazai valuta heti alakulása olyan, mint egy megkezdett, de befejezetlen mese: míg a dollárral szemben egyértelműen erősödött, az euróval való viszonya stagnált. Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum makrogazdasági szakértője az Indexnek elmondta, hogy a forint a dollárral szemben tovább tudta vinni a január 6. óta tartó erősödését. Így ez a hét is szépen illeszkedett abba a több hónapja tartó trendbe, amely során a forint – kisebb ingadozásokkal – fokozatosan egyre nagyobb teret hódít az amerikai devizával szemben.

A lendület mögött ugyanakkor nem elsősorban hazai tényezők, hanem nemzetközi mozgások állnak. A múlt pénteken késő este jött a hír, hogy a Moody's leminősítette az amerikai államadósságot, ami elbizonytalanította a befektetőket. Bár a kötvényhozamok nőttek, a dollár nem tudott profitálni ebből - a befektetői hangulat inkább a kivárásról és a bizalmatlanságról szólt.

A forint euróval szembeni árfolyama ezzel szemben egész héten szűk sávban mozgott: hétfőn még 403 körül nyitott, péntek délre is nagyjából ugyanide tért vissza. A hét elején volt ugyan egy pillanatnyi felértékelődés 402,5-ig, de ez nem bizonyult tartósnak. Hogy miért nem tudott a forint profitálni az euró erősödéséből? A válasz részben épp abban keresendő, hogy az euró is komoly támogatást kapott a héten.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a németországi IFO üzleti hangulatindex javulása, az első negyedéves GDP-meglepetés (0,4 százalékos növekedés a várt 0,2 százalék helyett), valamint az eurózónás fogyasztói bizalom emelkedése mind hozzájárultak ahhoz, hogy az euró-dollár keresztárfolyam 1,12-ről 1,135 környékére kapaszkodjon. Ugyanakkor ez az erősödés visszafogta a forint mozgásterét is.

A hét egyik legjobban várt eseménye a G7 pénzügyminiszteri és jegybankelnöki találkozója volt, amelyen a devizapolitika kérdései is terítékre kerültek. A befektetők izgatottan várták a hivatalos közleményt, hiszen az utóbbi években egyre inkább elterjedt az a vélekedés, hogy az amerikai politikai szándékok között a dollár leértékelése is szerepelhet. Azonban a találkozó során nem történt lényegi változás: a kiadott dokumentum megerősítette a korábbi álláspontot, miszerint a lebegő árfolyamok fenntartását preferálják, és egyértelműen elutasítják a célzott leértékelést. Ennek következtében a piacok reakciója elmaradt a várakozásoktól, és a csúcs eseményei nem hoztak érdemi mozgást.

Az euróval szembeni árfolyam továbbra is a 400-410-as zónában mozoghat, míg a dollár-forint esetében, ha a 355-ös szintet sikerülne áttörni, akkor a 345-365-ös tartományba is beléphet.

Ezt a megállapítást Varga Zoltán, az Equilor tapasztalt elemzője osztotta meg az Index olvasóival.

Tehát a magyar deviza nem mutatott nagy kilengéseket a héten: 403 forint környékéről indult a hét, aztán átlépte a 402-es szintet is, ami másfél havi csúcsnak számított - elsősorban az amerikai dollár gyengülése miatt. És érdemes azt is kiemelni, hogy a hét második felében a forint újra gyengült, és péntekre visszakúszott 403 fölé. Az irányt Donald Trump borította fel, amikor bejelentette: nem járt sikerrel az EU-val folytatott tárgyalásokon, így 50 százalékos vámot vetne ki az európai termékekre. Ez elsőre ijesztően hangzik, a forint mégsem omlott össze.

Regős Gábor szerint kicsi az esély arra, hogy 400 alá erősödjön - bár jó lenne, ha megközelítené ezt a szintet. Ugyanígy nem valószínű, hogy 408 fölé gyengülne. Bár az utóbbi időben a piac nem reagált látványosan a hírekre, ez nem jelenti azt, hogy egy komolyabb fejlemény - jó vagy rossz - ne tudná hirtelen kilendíteni a forintot a jelenlegi sávból.

Két kulcsfontosságú esemény képes valódi hullámokat kelteni a piacon:

Related posts