Donald Trump új célpontot választott magának: a filmes ipart. Bejelentette, hogy 100 százalékos vámot vezetne be a filmekre, így próbálva megváltoztatni a szórakoztatóipar dinamikáját.

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok 100 százalékos vámot vet ki az országon kívül gyártott filmekre, a lépést azzal indokolva a Truth Social közösségi médiumon, hogy az amerikai filmiparra nagyon gyors halál vár azok miatt a csábító kedvezmények miatt, amelyek más országok kínálnak a filmkészítőknek.
Donald Trump egy bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az amerikai filmipar súlyos válságban van. Kiemelte, hogy más országok különféle ösztönzőkkel próbálják elcsábítani a filmes szakembereket és stúdiókat az Egyesült Államokból, ami Hollywood és más amerikai régiók hanyatlását eredményezi. Szerinte ez a jelenség más nemzetek összehangolt erőfeszítése, amely nemcsak gazdasági, hanem nemzetbiztonsági kihívást is jelent. Azt is hozzátette, hogy ez a helyzet üzenetküldés és propaganda formájában is megjelenik. Ennek következtében felhívta a kereskedelmi minisztériumot és az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletét, hogy sürgősen vezessenek be 100%-os vámot minden olyan külföldön készült filmre, amely az Egyesült Államokba érkezik. Célja, hogy a filmkészítési folyamat visszatérjen Amerikába.
Howard Lutnick kereskedelmi miniszter az X platformon közzétett bejegyzésében jelezte: "rajta vagyunk". Jelenleg azonban a részletek még nem állnak rendelkezésre a vámok bevezetésének mechanizmusáról. Nem világos, hogy ezek a vámok a streaming szolgáltatásokra és a mozikban bemutatott filmekre is vonatkoznak-e, illetve hogy a vámok alapját a gyártási költségek vagy a jegybevételek képezik-e.
Donald Trump januárban azzal bízta meg Jon Voightot, Sylvester Stallonét és Mel Gibsont, hogy segítsenek az eddiginél nagyobb, jobb és erősebb Hollywood megteremtésében.
A film- és televíziós produkciók már jó ideje keresnek olyan alternatív helyszíneket Hollywoodon kívül, ahol a forgatási költségek alacsonyabbak az adókedvezmények révén. Számos ország világszerte jelentős pénzügyi ösztönzőket kínál a helyi filmes vagy tévés projektek számára, ezzel vonzóvá téve magukat a produkciók számára. Az Ampere Analysis legfrissebb előrejelzése alapján 2023-ban globálisan várhatóan 248 milliárd dollárt (ami körülbelül 88 331 milliárd forintot jelent) fognak költeni tartalomgyártásra.
A ProdPro produkciós platform legfrissebb piackutatása alapján 2023-ban a 40 millió dollárt meghaladó költségvetésű film- és tévéprojektek kiadásainak körülbelül fele már az Egyesült Államokon kívül kerül felhasználásra. Los Angelesben a film- és televíziós produkciók gyártásának volumene az elmúlt évtized folyamán mintegy 40%-kal csökkent, ami a FilmLA nonprofit szervezet adataiból derül ki. A januári kaliforniai erdőtüzek újra felszínre hozták azokat az aggodalmakat, hogy a producerek és filmes szakemberek elhagyhatják Los Angeles városát. A ProdPro felmérése szerint a következő két év során Kalifornia a hatodik legnépszerűbb forgatási helyszínné válik, megelőzve a Torontót, Nagy-Britanniát, Vancouver-t, Közép-Európát és Ausztráliát.