Donald Trump éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Királyság egyik érzékeny területével kapcsolatban, ezzel újabb vitát gerjesztve a két ország között.


Donald Trump, az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke, a Truth Social közösségi platformon osztotta meg véleményét, amelyben éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Királyság energiapolitikájával kapcsolatban - számolt be róla a Sky News.

Trump az Apache texasi olajtermelő novemberi döntésére reagált, amely szerint a vállalat 2029-ig kivonul az Északi-tengeri olajkitermelésből. Az előző hónapokban emelkedett a fosszilis energiahordozókat sújtó extra adó, az energiaár-nyereség adó (windfall tax), amely nagyban befolyásolta a döntést.

A brit kormány súlyos tévedésre készül. Ideje lenne megnyitni az Északi-tenger kapuit, és végleg búcsút inteni a szélturbináknak!

- írta Trump.

Az APA Corporation, az Apache anyavállalata, vezetője, John Christmann, már november elején kifejezte aggodalmát a brit szabályozásokhoz való alkalmazkodás következtében szükséges jelentős beruházások, valamint az energiaár-nyereség adó által okozott pénzügyi terhek miatt. E tényezők együttesen arra figyelmeztetnek, hogy a szénhidrogének kitermelése 2029 után valószínűleg már nem lesz gazdaságosan fenntartható.

Christmann kifejtette, hogy a brit szabályozásoknak való megfelelés érdekében "jelentős tőkeberuházások" szükségesek, amelyek komoly terhet róhatnak a vállalat pénzügyi helyzetére.

Trump már korábbi kampányaiban is hangoztatta az "Drill, baby, drill" jelszót, amely az olaj- és gázkitermelés fokozását szorgalmazza. Kijelentette, hogy második elnöki ciklusában prioritás lesz az energiaforrások kitermelésének fellendítése.

Az Egyesült Királyságban más irányt választottak a gazdasági kihívások kezelésére. Rachel Reeves, a brit kincstár vezetője, az októberi költségvetési bejelentésében jelentős lépést tett: az energiaár-nyereség adóját 38%-ra emelte, ami az előző évi, Rishi Sunak által bevezetett 25%-os szinthez képest komoly növekedést jelent. Ezt az adóemelést a jelenlegi energiaválság következtében keletkezett rekordprofitok indokolták, célja pedig, hogy támogatást nyújtson azoknak a háztartásoknak, akik a magas áram- és gázszámlák miatt nehéz helyzetbe kerültek.

Az Apache egy a számos olaj- és gázipari cég közül, amely az adóemelés miatt újragondolta Északi-tengeri tevékenységeit. Trump bíráló megjegyzései a brit energiapolitikáról részben a fosszilis energiahordozók termelésének növelésére irányuló kampányának szerves részét alkotják.

A szakértők véleménye megosztott a kérdésben: míg egyesek szerint az energiaár-nyereség adó nélkül az olaj- és gázipari vállalatok több profitot fektethetnének be a fenntartható energiaforrások fejlesztésébe, addig mások úgy vélik, hogy a lakossági terhek enyhítése elengedhetetlen volt az energiaválság közepette.

Related posts