A Direkt36 új kutatása révén több mint ezer dokumentum világít rá a magyar egészségügyi rendszer fokozatos hanyatlására. Ezek az iratok részletesen bemutatják a problémákat és kihívásokat, amelyekkel a rendszer szembesül, valamint azok következményeit a b

A Direkt36 egy alapos kutatás keretében vizsgálta meg az egészségügyi hatóságok által kiadott dokumentumok széles spektrumát, hogy feltárja, milyen okok állnak a kórházi osztályok bezárása mögött. Az elemzés eredményei arra utalnak, hogy a zárások körülbelül egyharmadáért a szakemberhiány felelős, és ez a probléma már a nagyobb megyei és centrumkórházakat is sújtja, ami az ellátások zavaraiban nyilvánul meg.
A kórházi ellátások országos szintű zökkenőit vizsgálva a Direkt36 több mint ezer, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által nyilvánosságra hozott dokumentumot elemezett mesterséges intelligencia alkalmazásával. Az elemzés eredményeként kiderült, hogy 2020 eleje óta Magyarországon több mint 770 esetben kellett kórházi osztályokat bezárni vagy bizonyos ellátásokat átmenetileg felfüggeszteni.
Amikor egy kórházban egy osztály átmenetileg működésképtelenné válik, és emiatt a betegeket más helyszínekre kell irányítani, hivatalos dokumentumot, úgynevezett kijelölő határozatot kell készíteni. A Direkt36 kutatása során ezeket a határozatokat elemezte, és a Telexen megjelent cikkében összefoglalta az ellátás akadozásának okait. A "Kivérző kórházak" című cikksorozat első részének legfontosabb megállapításai a következők:
A Direkt36 elemzéséből újabb érdekes részletek derülnek ki. Például, a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban 2024 júliusában a műtétek felfüggesztésére kényszerültek, mivel egy műszaki hiba következtében "az összes műtő hőmérséklete elviselhetetlenné vált". Ezen kívül a dél-budai Szent Imre Kórház sürgősségi osztályán tavaly egy éjszakára nem tudtak betegeket fogadni, mivel "nagymértékű ágyipoloska-irtás" zajlott.