Csütörtöktől kezdődően a legszigorúbb hőségriasztás lép érvénybe.

Csütörtöktől harmadfokúra emelte és szombat éjfélig meghosszabbította a jelenlegi másodfokú hőségriasztást az ország egész területére az országos tisztifőorvos.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-hez szerdán eljuttatott közös közleményben azt írta, hogy az országos tisztifőorvos a HungaroMet Zrt. legfrissebb előrejelzése alapján döntött a vasárnaptól érvényben levő hőségriasztás fokozatának emeléséről és meghosszabbításáról.
Az írások szerint a hosszan tartó forróság nem csupán az egészséges felnőttekre van hatással, hanem különösen nagy kockázatot jelent a kisgyermekek, az idősebb korosztály, a várandós nők, valamint a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők számára is.
Az elhúzódó, szokásosnál melegebb időjárás bármelyikünknél egészségügyi problémákat idézhet elő, kellemetlen tüneteket vagy akár dekoncentrációt is okozva. A szakértők ezért arra figyelmeztetnek, hogy fokozottan figyeljünk az idősekre, a kisgyermekekre és a krónikus betegségben szenvedőkre, hiszen ők a legkevésbé képesek megbirkózni a hőség hatásaival.
Rávilágítottak arra, hogy a folyamatos hidratálás kulcsfontosságú az egészségünk megőrzésében. Akár a munkahelyen, a vízparton pihenve, vagy éppen utazás közben, mindig ügyeljünk arra, hogy legyen nálunk friss víz. Emellett fontos, hogy ne feledkezzünk meg az ásványi anyagok pótlásáról sem, hiszen ezek hozzájárulnak a testünk optimális működéséhez.
A szakértők azt javasolják, hogy a nap legforróbb időszakában, 11 és 15 óra között, érdemes elkerülni a közvetlen napfényt. Ezen kívül ajánlatos kerülni a kültéri sportolást, a nehéz fizikai munkát és a kertészkedést is ebben az időszakban. Ha csak lehet, próbáljunk meg hűvös, árnyékos helyen pihenni, hogy megóvjuk magunkat a hőségtől.
Kiemelt fontosságú, hogy a megvásárolt, hűtést igénylő élelmiszereket a lehető legrövidebb ideig érje meleg, mivel a magas hőmérséklet kedvez a kórokozók, például a szalmonella, valamint egyéb romlást okozó mikroorganizmusok szaporodásának.
Gyorsan romlandó élelmiszerek - például nyers hús, húskészítmények, tej és tejtermékek - szállításához használjunk hűtőtáskát - tanácsolták. Hozzátették: ha az étel elszíneződött, nyálkás állaga lett, vagy kellemetlen a szaga, ne fogyasszuk el.
Az autósoktól körültekintő vezetést kértek, hiszen a forróság nem csupán a környezetre, hanem rájuk is ártalmas hatással lehet. Emellett hangsúlyozták, hogy még néhány percre se hagyják magukra a gyerekeket vagy a kisállataikat a parkoló gépjárműben.
Ha valaki olyan autót észlel, amelyben gyermek vagy állat szenved a hőségben, azonnal értesítse a 112-es segélyhívószámot - áll a közleményben.