A magyar falut csodálattal szemlélik: íme, miért olyan különleges ez a hegyek ölelésében megbúvó közösség.

Sokan elutasítják, mégis jótékony hatással van a bolygóra és a saját egészségedre is – Te belevágsz?
Magyarország első élőfaluja a vidéki élet szépségét és hasznát ünnepli, miközben edukatív központként működik a Gerecse mesebeli vidékén. Az Agostyáni ökofalu egyben természetvédelmi és humánökológiai oktatóközpont, amely felnőtteket és gyerekeket egyaránt szívesen fogad a programjain.
Tatától csupán néhány kilométerre, Agostyán határában rejtőzik ez a különleges magyar ökofalu, amely a tudatos gazdálkodás, a fenntartható energiafelhasználás és a természet védelmének alapelveit életre hívva mutatja be, hogyan élhetünk harmóniában környezetünkkel.
A Gerecse csendes erdeje egy varázslatos hely, ahol a természet szépsége és a csend harmóniája azonnal magával ragadja a kirándulót. Itt, a fák árnyékában, a madarak énekével kísérve könnyen érezhetjük, hogy felelősséggel tartozunk a környezetünk védelméért és a gazdag élővilág megóvásáért. A kilencvenes évek elején Agostyán határán indult egy figyelemre méltó kezdeményezés, amely célul tűzte ki egy természetgazdálkodási major létrehozását. E helyszín nem csupán tudományos ismeretek megosztásának színtere, hanem egy olyan élmény, ahol a látogatók bepillantást nyerhetnek az ökoszisztéma bonyolult kapcsolataiba, és megtapasztalhatják, hogy az emberi tevékenység miként formálja a természetet, valamint hogy milyen fontos a felelős részvétel a fenntarthatóság érdekében.
A zseniális tervezés mögött egy komoly szakmai csapat áll, akik a vidék bölcsességét, a modern technológia megoldásait közösen állították a természet védelmének szolgálatába. A területen létrehoztak olyan épületeket, ahol van lehetőség a környezeti oktatásra, illetve kialakítottak egy szelídenergia-ösvényt, amely bemutatja a megújuló energiaforrásokat. Nyitottak egy emlékerdőt és egy egyedülálló, történeti ökológiai központot is. Ha valaki nem ásta még bele magát a természetvédelembe, de érdekli a téma, és szeretne többet tenni, miközben értékes tudást szerez, akkor az Agostyáni ökofaluba mindenképpen érdemes ellátogatnia. A programok között mindig szerepelnek a gyermekek számára is befogadható, izgalmas előadások és játékok.
Az erdő sűrűjében, ahol a fák ágai titokzatos árnyakat vetnek, egy varázslatos kegyeleti erdő rejtőzik. Itt a természet csendjében a nyugalom és a tisztelet találkozik, miközben a fák között egy középkori falu romjai bújnak meg. A falucska köves útjai és ódon házainak falai mesélnek a régmúlt időkről, amikor az emberek itt éltek, dolgoztak és álmodtak. A levelek susogása és a madarak éneke egy különleges atmoszférát teremt, amely az élet és a halál harmonikus összefonódását idézi elő. A kegyeleti erdő és a középkori falu együtt egy olyan helyszínt alkot, ahol a múlt emlékei és a természet szépsége kéz a kézben járnak, egy csendes és méltóságteljes búvóhelyet teremtve a látogatók számára.
Amennyiben az agostyáni műútról az ökofalu irányába indulsz, elsőként a történeti ökológiai program keretében újjáépített középkori házakat fogod felfedezni. A szomszédos Öreg-Kovács-hegyen található az Árpád-korban emelt plébániatemplom, amely körül a régészek izgalmas ásatások révén egy temetőt és egy középkori falut tárták fel. Évek óta közösségi erőfeszítések révén dolgoznak a templom másának elkészítésén, miközben több középkori épület is áll, így ebben a történelmi környezetben vezetett oktatótúrákon ismerkedhetnek a látogatók a középkori falu életével és ökológiai ismereteivel.
A német, osztrák és más környezetvédelmi szempontból élenjáró országokban régóta hagyomány, hogy kegyeleti erdőket hoznak létre azok számára, akik szeretnék, hogy haláluk után egy fa árnyékában találjanak végső nyugalomra. A templom mögötti területen egy ilyen különleges kegyeleti erdő található, ahol az elhunytak hamvait biológiailag lebomló, környezetbarát urnákban helyezik el egy előre kiválasztott fa gyökereinél. Ezzel a cselekedettel nemcsak a természethez való visszatérést ünnepeljük, hanem a mulandóságunkat is, hiszen "porból lettünk, s porrá leszünk", miközben a természet végtelen körforgásába olvadunk bele.
Az ökofalu nyitott a látogatók előtt, és lehetőség van szálláshelyek foglalására is.
A kegyeleti erdőtől fentebb találhatóak a majorság épületei, körülöttük tájfajtákkal és őshonos állatokkal. A központi épületekben kapnak helyet a képzések, illetve itt lehet szállást is igénybe venni. A központban nemcsak erdeiiskola-típusú programok működnek, hanem felnőtteknek is szóló oktatási tevékenység.
Ezen előadások keretében bárki tanulhat az ökoházépítésről, a fenntartható területhasználatról, a reformkonyha mesterfogásairól, az egészségvédelemről és még sok minden másról. Olyan témákban nyújtanak hasznos tudást, amely a mindennapjainkban egyre nagyobb figyelmet érdemelnének, és amelyek mentén egy fenntarthatóbb jövőt lehet építeni, hogy még a gyerekeink és unokáink is élvezhessék a természet ajándékait.
Ha nem külön szervezett programra érkezel, sétálójegy megváltásával és előzetes bejelentkezéssel is körbe tudsz nézni a területen. Részletesebb információkért pedig látogasd meg a falu honlapját.