Ébredő erő: Így küzdenek egymással a Tisza-tavi fácánkakasok | Sokszínű A Tisza-tó környékén, ahogy a tavasz első sugarai megérkeznek, a fácánkakasok izgalmas és színpompás harcokba kezdenek. Ezek a madarak nem csupán a természet csodái, hanem a biológia

Párzási időszakban a hímek kemény csatákat vívhatnak.
Tavasz van, így nem csoda, hogy a hím fácánok is megélénkültek. Egy Facebook megosztásból kiderült, hogy még az utcákra is bemerészkednek a vehemens kakasok, ahol nem kímélik egymást.
A Tiszafüreden élő Járdán János 2025. április 13-án este különös dologra lett figyelmes.
A házunk előtt videóztam le őket tegnap este 7 órakor. Korábban még sohasem láttam ilyet. Az udvarról vettem észre, ahogy az egyik kakas érdekesen fel s alá rohangált, majd megláttam ki elől menekül...
- mesélte János a Sokszínű vidék varázslatos tájain.
János videóján a járdák mentén fácánok játszadoztak, szinte varázslatos módon kergetőzve a házak között, miközben a napfény csillogott a tollukon.
A fácánkakasok (Phasianus colchicus) harcai olykor egészen drámai és lenyűgöző látványt nyújtanak. A párzási időszakban a küzdelem tétje nem csupán a saját terület védelme, hanem a tojók figyelmének elnyerése is. Ezek a csaták nemcsak hogy gyakoriak, hanem a faj természetes viselkedésének egyik legérdekesebb aspektusát képezik. Minden kakas gondosan kijelöli a saját területét, amelyhez hűségesen ragaszkodik, miközben folyamatosan harcol a riválisokkal a dominancia érdekében.
Az MME honlapján található információk szerint a fácánok széles körben elterjedtek az ország területén, mivel a vadásztársaságok minden évben jelentős számú mesterségesen nevelt madarat szabadon engednek. A fiatal fácánok kezdetben meglehetősen bátrak és szelídek, ám ez a jellemzőjük a vadonban való túlélés szempontjából hátrányt jelenthet, hiszen sokukat könnyen elkapják a ragadozók, vagy baleset áldozatává válnak az utakon. Ennek következtében a vadászok számára csak korlátozott számú fácán kerül a célkeresztbe.
Mivel több generáció óta fogságban szaporítják őket, a tyúkok gyengébben kotlanak, sokan nem is nevelnek csibéket. Bár nem őshonos, gyakori madár, nem okoz természetvédelmi kárt. A fácán Magyarországon nem védett.
2024 februárjában a Börzsöny varázslatos táján egy vadkamera rögzített egy lenyűgöző pillanatot, amikor egy vadmacska és két fácán került egymás közelébe. A természet mindig tartogat meglepetéseket: az ország egyik legnevesebb természetfotósa éppen egy "különleges csőrű" fácánra bukkant, ami újabb csodás felfedezéseket ígér.