Elérkezhet az a pillanat, amire sokan rettegve gondolnak: Trump döntése határozza meg, hogy merre tovább a jövő.


A Financial Times tudósítása alapján az európai vezetők értesültek arról, hogy Donald Trump amerikai elnök komolyan mérlegeli, hogy visszavonul a közelgő orosz-ukrán háborúval kapcsolatos tárgyalásoktól.

Nagyon sok kritika érte Trump közvetítését Kijev és Moszkva között, ennek ellenére az európai és az ukrán tisztségviselők is tartanak attól, ha esetleg az amerikai elnök úgy dönt, hogy a továbbiakban már nem vesz részt a párbeszédben. A belső információk szerint a Fehér Ház azzal a kommunikációs fogással készül kilépni, hogy

Szerintük eleget tettek ígéreteiknek, és mindent megpróbáltak a felek közeledésének érdekében, ám sajnos olyan külső körülmények léptek fel, amelyek megakadályozták a kívánt eredmény elérését.

Az elmúlt napokban folyamatosan jöttek a hírek és a kijelentések, hogy Washingtonnak egyre inkább elege van a megbeszélések reménytelen haladásából, ezért komolyan fontolóra vették, hogy elhagyják azt. Marco Rubio külügyminiszter például kijelentette, hogy a következő egy hét kritikus lesz a haladással kapcsolatban, bár a reményeit is kifejezte, hogy hamarosan megszülethet a megállapodás. A lapnak nyilatkozó források szerint az amerikaiak éppen keresik azt a kommunikációs megoldást, amellyel komolyabb arcvesztés nélkül táncolhatnak ki, a feladatokat pedig átadnák az európaiaknak.

Az elmúlt hetekben a Fehér Ház mindkét felet felváltva hibáztatta, így Putyin vonakodására is megjegyzéseket tett, valamint Volodimir Zelenszkij elutasításaira is megjegyzéseket tettek. A probléma összetettsége miatt a megoldás rendkívül bonyolult lehet, amelyre előzetesen is hosszú hónapokon át tartó intenzív tárgyalásokra lehetett számítani. Trump elégedetlenségét az sem változtatott lényegesen, hogy Moszkva háromnapos tűzszünetet dobott be május 8-10. között. Az orosz elnök kifejezetten sok kritikát kapott emiatt, főleg a nyugati országoktól, mivel szerintük most már ennél többre van szükség a valódi békeszándék bizonyításához.

Nem világos, hogy pontosan mit is jelentene, ha az Egyesült Államok vezetése valóban megvalósítaná az ígéretét, és visszalépne a tárgyalásokról. Volt már példa arra, hogy ideiglenesen felfüggesztették az ukránoknak nyújtott támogatások egy részét, és ez a helyzet most is megismétlődhet. Emellett arról is beszéltek, hogy olyan szankciókon dolgoznak, amelyek még soha nem látott szigorúak lennének az orosz nyersanyagok kereskedelmére vonatkozóan.

Európai körökben egyesek kifejezetten lehetőségként értékelik Trump lehetséges távozását, mivel úgy vélik, hogy ez új horizontokat nyithat számukra, lehetőséget teremtve a befolyásuk növelésére.

Ezzel ellentétben olyan nézetek is megjelentek, amelyek azt sugallják, hogy az Egyesült Államok visszavonulása azt jelzi, hogy a Fehér Ház már nem tartja fontosnak Ukrajna helyzetét. Ez a lépés pedig gyakorlatilag felhatalmazást adhat Putyin számára, hogy fokozza a háborús tevékenységét a szomszédos ország ellen.

Related posts