Azonnali ellenlépésekre készül a vámokkal sújtott ország Trump politikájával szemben.


Ahogyan már korábban említettük, február 1-től, azaz szombattól Donald Trump amerikai elnök 25%-os vámot fog bevezetni a Kanadából érkező importtermékekre. Ez a lépés a szélesebb körű gazdaságpolitikai stratégiának a része, amelynek fő célja az amerikai ipar védelme, a gazdasági növekedés serkentése, valamint az állami bevételek emelése.

A kanadai olajra egy kicsit mérsékeltebb, 10%-os vámot fognak alkalmazni, amely várhatóan február 18-án lép életbe.

Trump a vámok bevezetését az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem elleni harc szükségességével magyarázta. Ez a döntés nem csupán Kanadát érinti, hanem Mexikót és Kínát is, továbbá Trump jelezte, hogy az Európai Unióval szemben is hasonló intézkedések bevezetését mérlegeli.

A kanadai politikai vezetés heves kritikával illette az amerikai elnök döntését, és világossá tette, hogy határozott intézkedéseket fontolgat a válaszlépések érdekében.

Mark Carney, a kanadai Liberális Párt prominens politikai alakja és a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt, világossá tette, hogy Kanada nem fog visszakozni, és "dollárra dollárral" fog reagálni az Egyesült Államok vámintézkedéseire. Carney véleménye szerint Trump tévesen hiszi, hogy Kanada meg fog hajolni a nyomás alatt, és kiemelte, hogy az ország egységesen és határozottan lép fel az új intézkedések ellen - számolt be róla a BBC.

Justin Trudeau, a leköszönő kanadai miniszterelnök, éles kritikával illette Trump döntését, hangot adva nemtetszésének és aggodalmának.

Trudeau hangsúlyozta, hogy Kanada azonnali, célzott és hatékony válaszlépéseket fog alkalmazni, amennyiben az Egyesült Államok valóban életbe lépteti az új vámokat.

Bár elismerte, hogy a kanadai gazdaság előtt kihívásokkal teli időszak állhat, Trudeau megnyugtató üzenetet intézett a lakossághoz, hangsúlyozva, hogy a kormány minden rendelkezésére álló eszközt mozgósítani fog az ország érdekeinek védelme érdekében. Kiemelte, hogy Kanada gazdasága jelentős mértékben függ az amerikai piacoktól, hiszen az exportált áruk 75%-a az Egyesült Államokba kerül, így az újonnan bevezetett vámok komoly gazdasági következményekkel járhatnak – számolt be a Reuters.

A gazdasági szakértők véleménye alapján Trump vámintézkedései nem csupán Kanadát érintik negatívan, hanem az Egyesült Államok gazdaságára is kedvezőtlen hatással lesznek.

A magasabb importköltségek az amerikai fogyasztók számára is áremelkedést okozhatnak, miközben a növekvő infláció és az esetleges kamatemelések fékezhetik az amerikai gazdasági növekedést. Carney arra is figyelmeztetett, hogy ez már a második alkalom az elmúlt évtizedben, amikor az Egyesült Államok "felrúg egy kereskedelmi megállapodást" legfontosabb partnereivel. Az elemzők arra számítanak, hogy a kanadai válaszintézkedések további feszültségeket szülhetnek a két ország közötti gazdasági kapcsolatokban.

A közelgő kanadai választások árnyékában a helyzet kifejezetten kényes, hiszen a gazdasági problémák kulcsszerepet fognak betölteni. Az elkövetkező hetekben valószínűleg fokozódni fog a feszültség az Egyesült Államok és Kanada között, miközben mindkét ország elkezdi kidolgozni saját válaszlépéseit.

Related posts