Egy innovatív startup tervezi, hogy az űrből közvetlenül a Földre sugározza az áramot, így forradalmasítva a megújuló energiaforrások felhasználását. Az első űrbeli erőmű 2026-ban startol, és reményeik szerint új korszakot nyithat az energiaellátás terén.

Az amerikai Aetherflux olyan erőművet tervezett, ami lézerrel sugározna energiát a Földre. A cég szerkezetét a SpaceX segítheti alacsony Föld körüli pályára állítani.
Jelenleg számos izgalmas projekt zajlik, melynek fókuszában a világűrben napelemek által megtermelt energia Földre való lesugárzása áll. Amennyiben ez a technológia sikeresen működik, jelentős előnyöket hozhat a környezetvédelmi erőfeszítések terén. Ezek az űrbeli erőművek potenciálisan képesek lehetnek radikálisan csökkenteni a bolygónkra nehezedő környezeti nyomást, és új, fenntartható energiaforrást biztosítani az emberiség számára.
Japán mellett már az Európai Űrügynökség is kifejezte szándékát, hogy egy hasonló rendszert alakítson ki. Ezen kívül az amerikai Kaliforniai Technológiai Intézet, közismert nevén Caltech, 2022 őszén bejelentette, hogy űrbéli napelemfarmot telepít. Azóta az intézet mérnökei örömmel számoltak be egy jelentős sikerükről is.
Ebbe a versenybe nevezett be egy amerikai startup cég, az Aetherflux. A vállalat az űrbe telepített erőmű segítségével sugározna áramot a Földre, a tervek szerint pedig 2026-ban már egy, a technológia működését bemutató demonstrátort is pályára állíthat - írja az Interesting Engineering. Hogy ez valóban megvalósuljon, arra egyre nagyobb az esély, a cég ugyanis nemrég 50 millió dolláros - nagyjából 18,5 milliárd forint - befektetést kapott.
A vállalatot Baiju Bhatt, a cégenek vezérigazgatója, alapította, aki nemcsak vállalkozó, hanem egy különleges örökséggel is rendelkezik: édesapja a NASA egyik tudósaként dolgozott. A cég kezdeti lépéseit Bhatt saját zsebéből támogatta, és 10 millió dollárnyi tőkét fektetett bele, ezzel megteremtve a sikeres indulás alapjait.
A vállalat innovatív eszközeit úgy alkották meg, hogy a napenergiát lézerek révén irányítsa a Föld felé. Ez a forradalmi megoldás már a laboratóriumi környezetben bizonyított, most pedig elérkezett az idő, hogy az űrben is teszteljék. Az űrmisszió lebonyolításában a SpaceX nyújthat segítséget, lehetővé téve a szerkezet pályára állítását.
Érdekes megjegyezni, hogy más fejlesztésekkel ellentétben az Aetherflux nem geostacionárius pályán működik, hanem alacsony földkörüli orbitális pályát céloz meg az erőműveivel. Ez a megközelítés különleges kihívásokat jelent, mivel a rendszernek egy hatékony energiatároló megoldásra is szüksége lesz ahhoz, hogy az áramot biztonságosan és folyamatosan a Földre tudja sugározni.