Alvászavar: Szabadulj meg ezektől az 5 káros szokástól!

Ha problémánk van az alvással, az nem csupán azért baj, mert álmossá és fáradttá válunk, hanem kihathat az egészségünkre is. Változtass a rossz szokásaidon a pihentetőbb alvásért!
Az alvás feltölti a testet, és lehetővé teszi, hogy az agy rendszerezze az aznap tapasztalt információkat, elengedhetetlen az immunrendszer, a szív, az erek megfelelő működéséhez. Ezenkívül szerepet játszik a gyógyulási és a regenerálódási folyamatokban, segít az ideális testsúly megtartásában, szükséges olyan agyi funkciók optimális működéséhez is, mint a memória, a tanulás, a koncentrálás.
Dr. Christine Hansen, a Sleep Like a Boss alvástréning alvásterapeutája szerint nincs egyetemes, egyetlen, mindenkinek megfelelő megoldás arra, hogy a jó - minőségben és mennyiségben is megfelelő - alvást elérje, de az megállapítható, hogy akkor tudunk jól aludni, ha napközben mindent megteszünk az éjszakai nyugalmunk érdekében.
A délutáni kávézás nem jó ötlet, ha jól szeretnénk aludni. Ha ezt az egy szabályt betartjuk, hogy lefekvés előtt nyolc órán belül már nem fogyasztunk koffeint, hamar javulni fog az alvásunk minősége is.
A jó alvás kulcsa a rendszeres testmozgás, de nem mindegy, hogy mikor végezzük el az edzéseinket. Ha az intenzív mozgást túl közel időzítjük a lefekvéshez, az alvásunk rovására mehet, mivel a testünk stresszhormonokkal telítődik. Fontos, hogy az edzés után elegendő időt biztosítsunk a szervezetünknek ahhoz, hogy lenyugodjon. Ha csak a lefekvés előtti időszakban tudunk edzeni, érdemes inkább enyhébb, kevésbé megterhelő mozgásformát választani.
Az ágy, ahol pihenünk, kizárólag az alvás szentélye. Nem arra teremtették, hogy e-mailekre válaszoljunk, reggelizünk vagy éppen tévét nézzünk. Szakértők szerint az ágyban csupán az alvás és az intimitás helye van; minden egyéb tevékenység, amely elvonja a figyelmet, megzavarhatja az éjszakai pihenést. Ha valóban nyugodt éjszakákat szeretnénk, érdemes betartani ezt az egyszerű, de hatékony szabályt.
Sokan tisztában vannak azzal, hogy a gyerekek számára elengedhetetlen az esti rutin a megfelelő alváshoz, de a felnőttek esetében ezt gyakran figyelmen kívül hagyják. Pedig valójában nekünk is szükségünk lenne egy jól megtervezett alvási szokásra! Ha minden este ugyanabban az időpontban, hasonló előkészületekkel bújunk ágyba, a szervezetünk könnyebben felismeri, hogy itt az alvás ideje. Fontos, hogy a kialakított rutinhoz következetesen ragaszkodjunk!
A szakértők egyhangúlag figyelmeztetnek arra, hogy a nap végén történő bőséges, zsíros étkezés komoly kockázatokkal jár. Ez nemcsak az emésztőrendszert terheli meg, hanem álmatlan éjszakákhoz és nyugtalan forgolódásokhoz is vezethet, sőt, rémálmok sem kizárt, hogy kísértenek minket. Ahelyett, hogy nehéz ételeket választanánk, érdemes inkább egészséges, teljes kiőrlésű gabonákra, friss zöldségekre és lédús gyümölcsökre építeni a vacsoránkat, és ezt legalább két órával lefekvés előtt elfogyasztani. A Semmelweis Egyetem 2018-as kutatása szerint hazánkban a lakosság több mint 9 százaléka szenved krónikus inszomniában, ami azt jelenti, hogy ezek az emberek legalább három hónapon keresztül képtelenek nyugodtan aludni, még akkor is, ha volna lehetőségük pihenni. Figyeljünk tehát a saját egészségünkre, és törekedjünk a rossz szokások megváltoztatására!