Polt Pétert és Hende Csabát választották alkotmánybíróvá.


A parlament döntése nyomán Polt Pétert és Hende Csabát választották Alkotmánybíróvá. Az ő megválasztásukhoz a szükséges kétharmados többség, azaz 133 szavazat kellett. Polt és Hende 12 évig fognak szolgálni az Alkotmánybíróság tagjaként.

Polt Péter, a jogi pálya kiemelkedő alakja, most már alkotmánybírói tisztséget tölthet be, miután a legfőbb ügyészi posztot töltötte be. A Fidesz számára kulcsszereplővé vált, különösen az 1998-2002 közötti első Orbán-kormány idején, amikor is segített abban, hogy a szocialisták 2002-es hatalomra kerülése után számos ügy ne tudjon vádemelésig jutni. 2010 után pedig még inkább megerősítette kapcsolatát a Fidesz-szel: a NER kiépülését támogatta, legyen szó akár a trafikügylet körüli vitákról, akár az Elios-botrányról, vagy más, uniós támogatásokat érintő korrupciógyanús esetekről. Polt Péter a Fidesz korábbi tagjaként is jelentős hatással volt a párt politikai stratégiájára.

A Fidesz a jövőbeli Alkotmánybíróság elnökének Poltot jelöli. A parlament külön szavazással fog dönteni az elnöki posztra történő megválasztásáról.

Hende Csaba szombathelyi egyéni parlamenti képviselői helyét és a parlament törvényalkotási bizottságának (TAB) elnöki pozícióját cseréli alkotmánybírói székre. Utóbbi pozíciója miatt kisebbfajta összeférhetetlenség is felmerült nála, mert TAB-elnökként a törvények zárószavazása előtt számos jogszabályhoz módosító indítványokat fűzött. Az alkotmánybírósági törvény szerint viszont egy indítvány elbírálásában "nem vehet részt az Alkotmánybíróság azon tagja, akitől az ügy tárgyával összefüggő személyes és közvetlen érintettsége folytán az ügyben pártatlan, tárgyilagos, elfogulatlan döntés nem várható".

A 2010 és 2015 között honvédelmi miniszterként dolgozó Hende "bődületes csacsiságok halmazának" nevezte a feltételezést, hogy TAB-elnöksége miatt ne vehetne majd részt egyes alkotmányjogi panaszok és bírói kezdeményezések elbírálásában.

Polt és Hende megválasztásával csupán egy üres hely maradt a 15 fős Alkotmánybíróságon. A Mi Hazánk eddig három jelöltet is felterjesztett alkotmánybírónak, azonban a parlament igazságügyi bizottsága nem járult hozzá Bánovics Tamás, Pápai Ákos és Gaudi-Nagy Tamás jelölésének plenáris szavazásra bocsátásához.

Related posts