A salakpályák uralkodója visszavonult, így a párizsi trónért Carlos Alcaraz és Jannik Sinner vívhatják meg a harcukat.


Vannak események, amik megváltoztatják a történelmet. Ilyen korszakhatár volt a világpolitikában a berlini fal 1989-es leomlása vagy a 2001-es New York-i terrortámadás. Minden idők legjobb salakpályás játékosának búcsújával ugyanis új korszak kezdődött a teniszben. Ezt a korszakot nyitja meg a vasárnap kezdődő Roland Garros.

Az új korszakban már nem kell azon agyalniuk a játékosoknak, mit csináljanak, ha a sorsolás Nadal útjába sodorja őket. Megkönnyebbülésük óriási, hiszen a kihívás a profi sportokban felmerülő kihívások egyik legnagyobbika volt. Nadal ugyanis úgy dominált a Roland Garroson, ahogy a tenisz professzionalizálódása senki. Csak Novak Djokovicstól (kétszer), Robin Söderlingtől és Alexander Zverevtől kapott ki. Az idei Garroson egyébként Djokovics és Zverev is indul, a torna legnagyobb esélyesei azonban mégsem ők, hanem a profi teniszt másfél éve uraló két fiatal játékos.

A spanyol Carlos Alcaraz és az olasz Jannik Sinner 2024-ben váltotta le végleg minden idők legnagyobb teniszgenerációját, vagyis a Roger Federerből, Rafael Nadalból és Novak Djokovicsból álló "nagy hármast". Alcaraz a Roland Garrost és Wimbledont, Sinner az Australian Opent és az US Opent nyerte meg tavaly. 2002 után először fordult elő, hogy a "nagy hármas" egyike sem nyert Grand Slamet az évben.

Alcaraz és Sinner szoros versenyt ígér a Roland Garroson, hiszen mindketten remek formában várják a tornát. Alcaraz előnyben van, hiszen a salakos pályákon való jártassága miatt kicsit magabiztosabban léphet pályára, mint Sinner. Kreatív és változatos játéka – a ravasz ejtések és a döbbenetes erővel végzett elütések elegye – a legutóbbi római torna döntőjében ismételten győzelemhez juttatta őt, ahol zsinórban negyedik alkalommal múlta felül olasz riválisát. Az utolsó veresége Sinner ellen 2023 őszén történt, így a két játékos közötti rivalizálás még izgalmasabbá vált.

Alcaraz eddig vegyes teljesítményt mutatott a szezonban. Az év elején nehezen vette fel a ritmust. Miután kikapott Djokovicstól az Australian Open negyeddöntőjében, Indian Wellsben és Miamiban sem jutott döntőbe. Utóbbi versenyen ráadásul már a második fordulóban kiesett. A salakpályás szezonra azonban összekapta magát.

Alcaraz és Sinner tavaly a Roland Garros elődöntőjében csaptak össze, ahol a spanyol öt szettben diadalmaskodott, majd a döntőt is megnyerte. Most azonban csak a fináléban mérhetik össze erejüket. Ha mindketten eljutnak odáig – ami nagyon valószínű –, Alcaraz előnyben lehet, hiszen korábbi összecsapásaik alapján magabiztosabban léphet pályára.

Sinner lenyűgöző stabilitása és eredményessége alapján komoly esélyesként tekinthetünk rá a végső győzelemre. Tavaly szeptemberben megnyerte az US Opent, és azóta csupán kétszer szenvedett vereséget: először Alcaraz ellen Pekingben, majd legutóbb Rómában. E közben azonban számos rangos tornát hódított el, köztük a sanghaji 1000-es viadalt, az év végi világbajnokságot, a Davis Kupát, valamint a januári Australian Opent. Fényes teljesítménye során összesen 26 egymást követő győzelmet aratott.

Bár Melbourne után úgy tűnt, hogy a tavaszi tornákon is tarolni fog, egy három hónapos eltiltás miatt legközelebb csak májusban léphet pályára. A sportoló ugyanis elfogadta a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) peren kívüli megállapodását, amelyet azért ajánlottak neki, mert 2024 márciusában kétszer is pozitív doppingmintát adott le.

Sinner 2024 augusztusában még megúszta a büntetést, mert elfogadták védekezését, miszerint a tiltott anabolikus szteroid véletlenül, gyúrója kezelése során került a szervezetébe. Sinner érvelése hatalmas vitákat generált, a WADA nem is fogadta el az ítéletet, és a Nemzetközi Sportdöntőbíróság elé akarta vinni az ügyet. Az ártatlanságát végig hangoztató Sinner végül azért fogadta el a WADA 3 hónapos eltiltását, mert a bíróságon akár 2 éves eltiltást is kaphatott volna.

Sinner visszatérése a római tornán igazi sportdrámát hozott, hiszen három hónapos eltiltás után lépett újra pályára. Bár a döntőben Alcaraz ellen végül vereséget szenvedett el, a végig izgalmas meccseivel bizonyította, hogy formája nem csökkent a kihagyás alatt. Különösen emlékezetes volt a negyeddöntő, ahol a madridi 1000-es tornát nemrégiben megnyerő Casper Ruudot egyértelmű fölénnyel, 6-0, 6-1 arányban győzte le. Ezzel Sinner világossá tette, hogy visszatérése nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeli versenyek szempontjából is komoly figyelmet érdemel.

Alcaraz és Sinner után a német Alexander Zverevnek van a legnagyobb esélye a végső győzelemre. A 28 éves játékos egyike a tenisz "örök ígéreteinek". Évek óta próbál kitörni ebből a kategóriából, azonban hiába játszott már háromszor is Grand Slam-döntőt, győznie egyszer sem sikerült. Pedig a 2020-as US Openen még kétszettes előnye is volt Dominic Thiem ellen.

Zverev a tavalyi Roland Garroson is közel került a győzelemhez, 2-1-es szettelőnye volt Alcaraz ellen. A spanyol azonban lemosta az utolsó két játszmában. Apró vigasz volt számára, hogy az első fordulóban Nadalt verte meg. Bár a spanyol legenda nagyon messze volt csúcsformájától, a győzelem elégtétel lehetett Zverev számára, aki a 2022-es elődöntőben hiába volt pariban az ereje teljében lévő Nadallal, egy sérülés miatt vissza kellett, hogy lépjen.

Zverev idei szezonja eddig felemás volt. Az Australian Openen döntőzött Sinner ellen, a következő versenyeken viszont fájdalmasnál fájdalmasabb vereségeket szenvedett. Egyedül a müncheni tornát tudta megnyerni, ahol az elődöntőben Marozsán Fábiánt búcsúztatta. A Roland Garroson az elődöntő lehet a realitás számára, bravúrral azonban Sinneréket is meglepheti.

Alcaraz és Sinner diadalmas előretörése következtében hosszú idő után először fordul elő, hogy a háromszoros bajnok Novak Djokovics nem tartozik a Roland Garros legfőbb esélyesei közé. A "nagy hármas" utolsó aktív tagja, 38 évesen, egy gyengén indult szezon után újra megpróbál - talán ez az utolsó esélye - ringbe szállni a végső győzelemért folytatott harcban.

Bár Djokovics az Australian Openen egészen az elődöntőig jutott, később már csak rosszabbnál rosszabbnál versenyei voltak. Négy tornán is az első meccsén vérzett el, ilyen utoljára karrierje elején fordult elő vele. Egyedül a miami tornán játszott jól, ott döntőbe jutott.

Djokovics maga is tudomásul vette az új kihívásokat. Miután Madridban az első mérkőzését elvesztette, úgy fogalmazott, hogy számára már az is reális elvárás, ha egy vagy akár két győzelmet arat. Jelenleg nem igazán áll módjában arra összpontosítani, hogy milyen messzire juthat egy adott tornán.

Zverev csoportjába került, így Djokovic ellen az idei Roland Garroson már az elődöntőbe kerülés is figyelemre méltó teljesítménynek számítana. Ha Sinner-t sikerülne legyőznie az elődöntőben, az valódi bravúr lenne, és a negyedik bajnoki cím elhódítása pedig igazi csodának számítana tőle.

A tavaszi salakpályás szezon egyik legizgalmasabb felfedezettje az olasz tehetség, Lorenzo Musetti volt. A fiatal játékos mindhárom 1000-es tornán legalább az elődöntőig menetelt, Monte Carlóban pedig egészen a döntőig jutott. Kiváló teljesítményének köszönhetően sikerült beverekednie magát a világ legjobb tíz játékosa közé, így a Roland Garroson már nyolcadik kiemeltként léphet pályára. A verseny során további meglepetéseket okozhat, hiszen kedvező sorsolásának révén akár az elődöntőbe is eljuthat.

Musettin kívül a salakpályás második vonal is tartogat még izgalmakat, hiszen a legjobbak mögött is akadnak olyan tehetségek, akik meglepetéseket okozhatnak. Ilyen például a korábban két Roland Garros-döntőt játszó norvég Casper Ruud, a barcelonai tornát megnyerő dán Holger Rune, az Indian Wells-i diadalával berobbanó brit Jack Draper, valamint a 2021-es döntős görög Sztefanosz Cicipasz. Ezek a játékosok mind képesek arra, hogy felforgassák a salakos idényt, és izgalmas összecsapásokat produkáljanak.

Fucsovics Márton az első fordulóban a szabadkártyás, ausztrál Tristan Schoolkate-tel (világranglista 127.) játszik, a második körben viszont már a 12. kiemelt Tommy Paul várhat rá. Az amerikai játékos Rómában elődöntőzött, Fucsovicsnak óriási bravúrra lenne szüksége az esetleges győzelemhez.

Marozsán Fábián sorsolása kétségkívül komoly kihívást jelent, talán még Fucsovicsénál is nehezebbnek tűnik. Az első körben az olasz Luca Nardi (aki a világranglista 94. helyén áll) ellen próbálhatja ki magát, ami viszonylag könnyebb feladatnak ígérkezik. Azonban a második fordulóban már a fiatal tehetség, Carlos Alcaraz vár rá. Érdekesség, hogy Marozsán a 2023-as római tornán már egyszer sikerrel vette az akadályt Alcarazzal szemben. Ha most is meg tudná ismételni ezt a bravúrt, óriási meglepetést okozhatna a tornán.

A Roland Garros versenye május 25-én veszi kezdetét, míg a férfi döntőt június 8-án rendezik meg.

Related posts