"A nettó bevándorlás mértékének csökkenése elkerülhetetlen, hiszen új, szigorúbb szabályozások lépnek életbe Nagy-Britanniában."

A brit kormány átfogó reformcsomagot készít a migráció korlátozására: a külföldi bűnözőket következetesebben kitoloncolják, és szigorítják a munkavállalási vízumokat. Yvette Cooper belügyminiszter szerint a cél a nettó bevándorlás jelentős csökkentése.
A Munkáspárt már tavaly júliusban, a választások előtti időszakban, bejelentette programjában, hogy jelentős lépéseket tesz a nettó bevándorlás csökkentése érdekében. Ezen időszak alatt, 2024 júniusáig, a nettó bevándorlás 728 ezer főt ért el. Starmer az X közösségi platformon kifejtette, hogy az előző konzervatív kormányok "elvesztették a kontrollt a határaink felett." Ennek okán a választási kampány során ígéretet tett arra, hogy "visszaállítja a határok ellenőrzését és korlátozza a migrációt." Ezt a célkitűzést most "szigorú új intézkedésekkel" kívánja megvalósítani.
"A friss jogszabály értelmében a Belügyminisztériumnak értesítenie kell minden olyan külföldi állampolgárt, akit bűncselekmény elkövetése miatt elítéltek" - fejtette ki a minisztérium, hangsúlyozva, hogy a bűnözők kitoloncolása mostantól gyakoribbá válik. "Az Egyesült Királyságba érkező minden egyénnek szigorúan be kell tartania a törvényeinket" - tette hozzá Cooper.
Keir Starmer miniszterelnök hétfőn fogja bemutatni a migrációval foglalkozó "Fehér könyvet", ahol bejelenti, hogy az Egyesült Királyságban élni nem csupán lehetőség, hanem valódi "kiváltság", amelyet meg kell érdemelni.
Új intézkedés, hogy az ápolóknak szóló "gondozói vízumot", amelyet a gondozóhiány leküzdésére vezettek be, az eddigi formában eltörlik. A munkavállalói vízumot ("Skilled Worker Visa") ismét egyetemi végzettséghez kötik. Az ilyen képesítést nem igénylő szakmák esetében a tartózkodási engedélyt időben erősen korlátozni fogják. A munkáltatók nagyobb hangsúlyt fektetnek majd a brit munkavállalók képesítésére.
A miniszterelnök bejelentette, hogy a tengerentúlról érkező munkavállalóknak kötelezővé tenné a nyelvünk elsajátítását. Ezen kívül szándékában áll áttekinteni azt a problémás rendszert, amely jelenleg arra ösztönzi a cégeket, hogy alacsonyabb bérért alkalmazzanak külföldi munkásokat.
A kormány tervei szerint megszünteti a külföldi munkavállalók azon jogát, hogy öt év elteltével automatikusan letelepedési kérelmet nyújthassanak be az Egyesült Királyság területén. E helyett a várakozási időt 10 évre hosszabbítják meg - nyilatkozta a miniszterelnök. Starmer véleménye szerint "a nyitott határok politikája, amely brit szempontból kudarcot vallott, most véget ér".
Szakértők véleménye szerint a bevándorlási intézkedések szigorítása a kormány részéről a Nigel Farage által irányított jobboldali populista Reform UK párt növekvő népszerűségére adott válaszként értelmezhető.