A nap, amikor Gyurcsány Ferenc felülmúlta Magyar Pétert, olyan esemény volt, amely mélyen bevésődött a politikai emlékezetbe. Az összecsapás nem csupán egy vitát jelentett, hanem a politikai stratégiák és kommunikációs technikák harcát is, amelynek során


A DK egykori elnökének lemondása sokkal szélesebb körű figyelmet generált, mint a Tisza Párt által a második őszödi beszédként emlegetett felfedezés.

Május nyolcadika valószínűleg a 2025-ös tavasz egyik legmozgalmasabb napja volt a híreket tekintve. A konklávé második napjának estéjén felszállt a fehér füst, és hamarosan mindenki megtudhatta, hogy az amerikai Robert Francis Prevost, XIV. Leó pápa néven lesz a katolikus egyház következő feje.

A nemzetközi színtéren zajló figyelemre méltó esemény mellett számunkra, magyarok számára, különösen érdekes fejlemények is napvilágot láttak. Magyar Péter délelőtt nyilvánosságra hozta azt a hangfelvételt, amelyet korábban "Orbán Viktor őszödi beszédeként" emlegetett. Ezen a felvételen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arról tájékoztat, hogy Magyarország elhagyja a békementalitást, és átlép a háború nulladik fázisába. Ezen kívül Dobrev Klára bejelentette Gyurcsány Ferenc visszavonulását; Gyurcsány a közeljövőben már csak exfeleségeként és a DK következő elnökeként fog tevékenykedni, erről pedig Facebook-oldalán is közzétett egy posztot.

Kíváncsian figyeltük, hogy a magyar internetezők milyen érdeklődést mutattak a két, hazai vonatkozású hír iránt. Ehhez a Google Trends adatait használtuk referencia alapként. Érdemes megjegyezni, hogy a Google Trends nem a konkrét keresési mennyiségeket, hanem azok viszonylagos népszerűségét tükrözi. Az adott időszakban a 100 százalékos alaphoz viszonyítva látható, hogy az egyes keresőszavak (vagy kifejezések) milyen mértékben vonzották a felhasználók figyelmét az online keresések során.

Nyilvánvaló, hogy Gyurcsány lemondásával olyan hatást ért el, amit 2024. február 11-e óta, a Magyar Péter első Partizán-interjújának időpontja óta nem tudott elérni: sokkal többen érdeklődtek iránta, mint a Tisza elnöke iránt.

Magyar szempontjából ez valószínűleg nem túl ideális kimenet, hiszen ő az Orbán-kormány bukását vetítette előre az általa nyilvánosságra hozott hangfelvétel hatására. Ő és Ruszin-Szendi Romulusz is arról beszélt a megelőző napokban, hogy a kormány eddigi kommunikációjának alapjaiban ellentmondó és ezáltal az egész rendszert megrengető bizonyítékot fognak nyilvánosságra hozni, amit ráadásul a kormányinfó elé időzítettek.

Azt viszont, hogy ez - legalábbis az internetes keresések terén - mennyire nem jött össze jól mutatja, ha a másik két érintett szereplőt is bevesszük az összehasonlításba. A Magyar által közzétett felvételen beszélő Szalay-Bobrovniczky Kristóf iránt ugyan megnőtt az internetezők érdeklődése, de alig. Orbán Viktor után pedig lényegében pont ugyan annyian érdeklődtek, mint az elmúlt harminc napban bármelyik napon.

Magyar Péter hatása nem volt elhanyagolható, hiszen ha csupán az őszödi beszédre irányuló kereséseket nézzük, jól megfigyelhető, hogy az érdeklődés május 5-én kezdett el emelkedni, amikor először említette a "dokumentumot, amit befújt hozzájuk a szél". Azonban az is lehetséges, hogy május 8-án a keresők közönsége nem csupán Magyar Péter beszédére volt kíváncsi, hanem inkább Gyurcsány Ferenc lemondásának körülményeit próbálta feltárni. Ez pedig azt sugallhatja, hogy a közönséget inkább a politikai események, mintsem Magyar Péter megszólalása foglalkoztatta. A Google Trends adatai alapján tehát nem nyerhető ki egyértelmű válasz erre a dilemmára.

Ahogy a cikk bevezetésében is utaltunk rá, érdemes hangsúlyozni, hogy mindezek mellett Magyarországon a pápaválasztás továbbra is kiemelt figyelmet kapott. Ha összehasonlítjuk a két magyar politikus nevét XIV. Leóéval, akkor világosan kirajzolódik, hogy ez a téma mennyire foglalkoztatta a közvéleményt.

Related posts