A második világháború óta most először valósul meg, hogy Németország és Nagy-Britannia védelmi megállapodást köt egymással.


Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője és Friedrich Merz, német kancellár közösen hagytak jóvá egy új védelmi paktumot, amelyben országaik kölcsönösen vállalják, hogy támadás esetén segítenek egymásnak. A történelmi megállapodás egyben szimbolikus lépés a két vezető számára, akik szoros munkakapcsolat kiépítésére törekednek.

Ezen a héten Nagy-Britannia történelmi lépést tesz, amikor aláírja első védelmi együttműködési megállapodását Németországgal a második világháború óta. Ez a paktum nemcsak a két nemzet közötti biztonsági kötelékeket erősíti meg, hanem biztosítja, hogy amennyiben bármelyik országot támadás éri, a másik fél azonnali támogatást nyújt.

A megállapodást Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke, valamint Friedrich Merz, a német kancellár fogja aláírni. Mindkét vezető hangsúlyozza, mennyire fontos, hogy a két nemzet szorosabb együttműködést alakítson ki a jövő érdekében. Merz látogatásának fő célja a paktum aláírása lesz, amely a brit-német szövetség új korszakát jelzi.

A The Telegraph szerint a megállapodás része lehet egy szélesebb körű együttműködésnek, amely a három legnagyobb európai nemzet - Nagy-Britannia, Franciaország és Németország - szorosabb biztonsági és diplomáciai kapcsolatát fejlesztené. Ezen országok közül mindegyik növelte védelmi költségvetését, különösen Donald Trump amerikai elnök második ciklusának kezdete után, amikor az Egyesült Államok európai elkötelezettsége egyre inkább kétségessé vált. Emmanuel Macron francia elnök a legutóbbi parlamenti beszédében úgy fogalmazott, hogy mindhárom ország számára kulcsfontosságú, hogy csökkentsék az Egyesült Államoktól és Kínától való függőségüket.

A brit és német kormányok közötti új megállapodás hangsúlyozza a közlekedési és oktatási kapcsolatok megerősítését: a jövőben a német diákok számára egyszerűbbé válik az iskolai kirándulások lebonyolítása Nagy-Britanniába. A tanárok számára lehetőség nyílik arra, hogy vízumkérés nélkül, egy gyorsított eljárás keretében nyújtsák be a szükséges dokumentumokat. E lépés célja, hogy a Brexit óta drámaian csökkent német iskolai látogatások száma ismét emelkedésnek induljon.

A brit kormány egyelőre nem kívánt részleteket megosztani a szerződés pontos tartalmáról, mivel a tárgyalások még zajlanak.

Related posts