A CIA igazgatója határozottan visszautasította azt a hírszerzési jelentést, amely az iráni atomprogramot ért támadást bagatellizálta.


Donald Trump a hétvégi légicsapás következményeként egy totális iráni atomlétesítmény megsemmisítéséről számolt be, ám egy friss hírszerzési jelentés arra figyelmeztet, hogy ez csupán hónapokra késleltette Teherán nukleáris programját. Eközben a CIA igazgatója is kifejezte támogatását az elnök döntése iránt.

John Ratcliffe, a CIA vezetője úgy véli, hogy az amerikai csapások "jelentős károkat" okoztak Irán nukleáris létesítményeiben, ezzel pedig évekkel hátráltatták az ország atomprogramjának fejlődését - számol be róla a BBC. Érdekesség, hogy ez a megállapítás ellentmond egy korábban kiszivárgott hírszerzési jelentésnek, amely éppen az ellenkező következtetéseket vonta le.

Egy Pentagonból származó kiszivárgott irat alapján Irán nukleáris programjának kulcsfontosságú összetevői a légicsapások ellenére is érintetlenek maradtak. Ezzel szemben Donald Trump amerikai elnök azt hangoztatta, hogy a bombázások sikeresen elpusztították Irán nukleáris létesítményeit.

Ratcliffe mostani nyilatkozatával inkább Trump verzióját erősíti, elmondása alapján kulcsfontosságú létesítményeket semmisítettek meg, bár azt nem jelentette ki, hogy Irán nukleáris programját teljes mértékben felszámolták volna.

A Trump által kinevezett igazgató közleménye szerint a CIA legfrissebb információi között szerepel egy új, történelmileg megbízható forrásból származó értesülés, amely arra utal, hogy több fontos iráni nukleáris létesítményt megsemmisítettek. Az újjáépítésük folyamatának évekre lenne szüksége.

Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatója is kiállt Trump mellett az iráni nukleáris létesítmények károsodásával kapcsolatban. "Ha az irániak az újjáépítés mellett döntenének, akkor mindhárom létesítményt (Natanz, Fordo, Eszfahán) teljesen újra kellene építeniük, ami valószínűleg évekig tartana" - írta az X-en.

Izrael tizenkét napos katonai konfliktust folytatott Iránnal, amelynek célja az országot fenyegető atomlétesítmények és ballisztikus rakéták megsemmisítése volt. A hét végén az Egyesült Államok B-2 Spirit lopakodó bombázói precíziós csapásokat mértek Irán három, a föld mélyén elhelyezkedő atomlétesítményére. A harci repülők bunkerromboló bombákat vetettek be, amelyek kifejezetten az ilyen védett építmények ellen hatékonyak. Donald Trump az akciót "látványos sikerként" értékelte, és hétfő este bejelentette, hogy Izrael és Irán között teljes körű tűzszünet jött létre.

Related posts