320 civil szervezet fordult az Európai Unióhoz, arra kérve őket, hogy lépjenek közbe az ellehetetlenítési törvény ellen.


Több mint 320 civil szervezet állt össze, hogy sürgető felszólítást intézzen az Európai Bizottsághoz, követelve azonnali lépések megtételét a vitatott ellehetetlenítési törvényjavaslat ellen. E szervezetek véleménye szerint a javaslat súlyosan fenyegeti a független médiát, a civil társadalmat és a jogállamiság alapelveit. Ezt a figyelmeztetést a Civil Liberties Union For Europe (Liberties) által közzétett levélben is megfogalmazták.

A Telex szerint a csütörtökön elküldött levélben az aláírók arra kérik Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy kezdeményezzen ideiglenes intézkedést az Európai Unió Bíróságán keresztül "a közélet átláthatóságáról" címet viselő törvényjavaslat végrehajtásának megakadályozására.

Amennyiben a törvényjavaslatot elfogadják, a magyar kormány számára olyan eszközök állnának rendelkezésre, amelyek segítségével a 2026-os parlamenti választások előtt elnémíthatja az országban még fellelhető független véleményformálókat.

A levélben olvasható, hogy a szervezetek aggályosnak tartják a törvényjavaslatot, mivel az több szempontból is ütközik az uniós jogszabályokkal. Kiemelik, hogy ellentétes a GDPR-nak, az EU Alapjogi Chartájának, valamint az emberi jogokról szóló európai egyezménynek, továbbá sérti a szólásszabadságot és a magánélet védelmét is.

Nyilatkozatukban arra kérik Ursula von der Leyent és Michael McGrath-ot, aki a demokráciáért és igazságügyért felelős biztos, hogy sürgősen forduljanak az Európai Unió Bíróságához. Céljuk, hogy ideiglenes intézkedéseket kérjenek a "nemzeti szuverenitás védelméről" szóló törvény kapcsán, amely jelenleg jogi eljárás alatt áll. Emellett arra is felszólítják a magyar kormányt, hogy nyilvánosan vonja vissza a törvényjavaslatot. Ha ez nem történik meg, kötelezettségszegési eljárás megindítását javasolják.

Related posts