Trump 200 százalékos vámot helyezett kilátásba egy adott terméktípusra.

Trump 200 százalékos vámot kíván bevezetni a gyógyszerek importjára, ugyanakkor egy év haladékot biztosít a gyártóknak, hogy felkészülhessenek a változásokra.
Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy
Akár 200%-os vámot is bevezethetnek az importált gyógyszerekre, azonban a gyártóknak körülbelül egy év áll rendelkezésükre, hogy "helyreállítsák a dolgokat".
Körülbelül egy évet, másfél évet adunk az érintetteknek, és utána vámot vetünk ki
- jelentette ki Trump újságírók előtt a Fehér Házban zajló kormányülés keretében, ahol a félvezetők behozatalára vonatkozó tervezett vámokról is értekezett.
Amennyiben gyógyszereket kívánnak importálni az országba, számolniuk kell a rendkívül magas, akár 200%-os vámtételekkel. Biztosítunk számukra egy adott időintervallumot, hogy megoldják a felmerülő teendőiket.
- tette hozzá az elnök.
Trump a gyógyszerek és chipek mellett "néhány más, kiemelten fontos termékre" vonatkozó vámokat is bejelentett, miközben új vámtételt vezetett be a réz tekintetében. A további bejelentések időpontjával kapcsolatban nem osztott meg részleteket.
A Trump-adminisztráció áprilisban elindította a gyógyszeripar alapos vizsgálatát, hangsúlyozva, hogy a külföldi gyógyszergyártásra való erős támaszkodás komoly nemzetbiztonsági kockázatokat hordoz. Trump véleménye szerint az Egyesült Államoknak fokoznia kell a belföldi gyógyszergyártást, hogy önállóbbá válhasson és ne legyen rászorulva más országok termelésére.
Howard Lutnick kereskedelmi miniszter a CNBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a gyógyszeripari vámokkal kapcsolatos részletek "a hónap végén érkeznek", amikor a folyamatban lévő vizsgálatok befejeződnek.
A gyógyszergyártók azzal érvelnek, hogy a vámok növelhetik a hiánycikkek kockázatát és csökkenthetik a betegek hozzáférését a gyógyszerekhez. Lobbiztak Trumpnál a vámok fokozatos bevezetéséért, hogy csökkentsék azok hatását és több időt kapjanak a gyártás áttelepítésére.
A vállalatok szerint globális gyártási hálózattal rendelkeznek, és a termelés nagyobb részének az Egyesült Államokba való áthelyezése jelentős erőforrás-befektetést igényel, ami évekig tarthat.
Minden vámokra költött dollár olyan dollár, amit nem lehet amerikai gyártásba vagy a jövőbeli kezelések és gyógymódok fejlesztésébe fektetni
- jelentette ki Alex Schriver, a PhRMA iparági csoport képviselője.