A végrehajtó 160 ezer forintot követel egy 27 éves gázszámla ügyében.
Az ügyvéd szerint fontos, hogy az érintettek ne hagyják magukat megfélemlíteni, illetve éljenek a jogorvoslati lehetőségekkel
De ki az, aki ennyi hosszú ideig megőrzi a csekkeket és a banki bizonylatok másolatait? Ki gondol arra, hogy évekkel később is szükség lehet ezekre? Katalin például biztosan nem, hiszen már 2013-ban eladta a lakását. Azóta pedig az egykori épület helyén már egy modern irodaház magasodik.
Köztudott, hogy ha valaki elmarad a csekkek kifizetésével, a szolgáltatók előbb-utóbb leállítják a gázt a lakásban. Katalin esetében azonban ez az 5 év alatt soha nem fordult elő. Amikor elérkezett az ideje, hogy eladja a lakását, szüksége volt egy nullás igazolásra, amely bizonyította, hogy nincs fennálló tartozása. Ez a dokumentum az adásvételi szerződés elengedhetetlen részét képezte.
Amikor februárban megérkezett a fizetési felszólítás, először a gázművekhez fordultam, hogy másolatot kérjek a nullás igazolásról. Az ügyintéző sajnálkozva közölte velem, hogy sajnos túlságosan régen történt az eset, és akkoriban még nem digitalizálták ezeket az iratokat, így nem tudtak segíteni. Az asszony újabb meglepő fordulatról számolt be.
Katalin megőrizte nyugalmát, és alaposan utánajárt, milyen lépések szükségesek ebben a helyzetben. Határozottan reagált, és egy válaszlevélben kifejtette álláspontját, amelyet a követelőnek és a közjegyzőnek is elküldött.
- Nem is cselekedhetett volna ennél jobban, ugyanis a hatályos törvények szerint pont ezt kell tennie a fizetési meghagyás átvételétől számított 15 napon belül - hívta fel a figyelmet figyelmet dr. Zavaczky Márk ügyvéd, végrehajtási jogi szakjogász, miután beavattuk, mi történt Katalinnal.
Az ellentmondás jogi eszközként szolgál arra, hogy kifejezzük, nem áll fenn tartozásunk a másik fél felé. Amennyiben a postai küldeményt valamilyen okból kifolyólag nem tudtuk átvenni, és az "nem kereste" megjegyzéssel került visszaküldésre, ez a helyzet már a végrehajtási eljárás során rendkívüli ellentmondást képez a hivatalos eljárás keretein belül.
Az ellentmondás benyújtása kulcsfontosságú lépés, hiszen csak így van lehetősége a bíróságnak arra, hogy megvizsgálja, valóban fennáll-e a kifogásolt tartozás. Ellenkező esetben a követelés jogerőssé válik anélkül, hogy valaki alaposan megfontolta volna annak jogszerűségét, és a végrehajtó azonnal intézkedhet a bankszámla inkasszózásáról, valamint a vagyon átadásáról - részletezte a szakértő.
Az ügyvéd szerint nagyon sokan vannak Katalinhoz hasonló helyzetben, viszont jó, ha az érintettek 5 százaléka él az ellentmondással.
- Most minden, ami csak felmerül, előkerül innen-onnan; szélsőséges esetben még az is lehet, hogy a követeléskezelőnél gyakorlatilag semmiféle dokumentum nem található, és a követelés csupán egy excel-táblázat egyetlen adatsora. Egy ügyfelem esetében például egy 1996-os westeles mobilszámlát próbáltak kamatostul behajtani, amit az édesanyja állítólag nem vett át Esztergomban. Ellentmondást nyújtottunk be, ami azt jelenti, hogy az ügy automatikusan peres eljárásra vált. Végül a követeléskezelő visszalépett a pertől, ami nem meglepő, hiszen a követelés már rég elévült. Az ügyvéd költségeit végül a követelőnek kellett állnia. Senki ne engedje, hogy megfélemlítsék, bátran álljanak ki magukért! - tanácsolta dr. Zavaczky Márk.
A Blikk megkereste a Katalintól 27 éves gázszámlát követelő Intrum Zrt.-t. A cég válaszában hangsúlyozta, hogy az adatvédelmi és pénzügyi előírások miatt nem tudnak részletes információt nyújtani az adott esetről.
"Általánosan azt javasoljuk ügyfeleinknek, hogy időben vegyék fel a kapcsolatot társaságunkkal, és találjuk meg együtt a legkedvezőbb megoldást a követelés rendezésére. Ezzel az esetek túlnyomó többségében elkerülhető a végrehajtás. Minden jogi eljárási szakaszban biztosított a jogorvoslati lehetőség. Nyitottak vagyunk a megállapodásra is. Ha ezek nem történnek meg, akkor végső soron végrehajtásra kerülhet sor. Az ehhez hasonló, extrém hosszan elhúzódó ügyek sokkörös egyeztetést, megállapodási kísérletet jelentenek" - írták többek között.